Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула лист щодо правомірності проставлення відміток представниками контролюючого органу на акцизному складі «Виїзд дозволено» та «В’їзд дозволено» та особистого підпису на товарно-транспортній накладній, зареєстрованій в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв (далі - Реєстр) та в межах компетен дії повідомляє таке.
Відповідно до статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація надається з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише яа підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією га законами України.
У запиті Товариство поінформувало, що Національний стандарт України «ДСТУ 3297:95. Лікеро-горілчана промисловість.
Терміни та визначення понять» встановлює терміни та визначення основних понять у галузі лікерно-горілчаної промисловості. Згідно із зазначеним стандартом лікеро-горілчаний напій - алкогольний напій міцністю від 1.2 до 60%, виготовлений змішуванням спирту етилового ректифікованого з напівфабрикатами, інгредієнтами та підготовленою водою, насичений або ненасичений діоксидом вуглецю (для слабоалкогольних напоїв). Національний стандарт України «ДСТУ 3888:2015. Пиво.
Загальні технічні умови» не передбачає використання спирту етилового при виробництві пива.
Національний стандарт України «ДСТУ 4836:2007. СИДРИ. Загальні технічні умови» передбачає пряму заборону використання під час виробництва сидрів етиловий спирт будь-якого типу (ректифікат, плодовий, виноградний тощо) та інші водно-спиртові розчини.
Таким чином, пиво та сидр, виготовлені методом натурального бродіння без додавання спирту етилового не підпадають під визначення лікеро-горілчаних напоїв.
З урахуванням викладеного, Товариство звертається з проханням надати податкову консультацію щодо правомірності проставляння відміток представниками контролюючого органу на податковому пості на товарно-транспортній накладній, зареєстрованій в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних, шляхом проставляння штампів «Виїзд дозволено» та «В’їзд дозволено» та особистого підпису під час оприбуткування та відвантаження сидру та пива з акцизного складу.
Відповідно до інформаційних баз даних ДФС, Товариство здійснює на території акцизного складу діяльність з виробництва та оптової торгівлі алкогольними напоями (у тому числі пива та сидру) за наявності відповідної ліцензії.
Порядок функціонування акцизних складів та процедури під час відпуску горілки та лікеро-горілчаних виробів з акцизного складу регламентується ст. 230 Кодексу та Порядком ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 806 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних за переміщення алкогольних напоїв і Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового» ( зі змінами) (далі - Порядок № 806).
Відповідно до пункту 230.5. статті 230 представник (представника) контролюючого органу здійснює (здійснюють) постійний безпосередній контроль за дотриманням установленого порядку відпуску горілки та лікеро-горілчаних виробів та сплати податку з них.
Пунктом 230.15 статті 230 Кодексу, визначено, що під час відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів заповнюється ТТН, зареєстрована в Реєстрі, в якій представник контролюючого органу на акцизному складі робись відмітку про погодження відпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого підпису, зазначення часу виїзду з акцизного складу та показників пробігу транспортного засобу, а також здійснює запис у журналі реєстрації відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Підпунктом 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Кодексу визначено приналежність пива із солоду до товарної позиції 2203 згідно з УКТ ЗЕД, а сидру та пері (без додання спирту) до товарної позицій 2206.
Підпунктом 14.1.5. пункту 14.1. статті 14 визначено, що алкогольні напої -продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0.5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 ЗО 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.
Пунктом 10 Порядку № 806 передбачено, що товарно-транспортні накладні заповнюються суб’єктами господарювання незалежно від форми власності, що мають ліцензії на виробництво та/або торгівлю спиртом етиловим та алкогольними напоями, під час відвантаження алкогольних напоїв з акцизного складу.
Пунктом 14 Порядку № 806 передбачено, що після проведення перевірки інформації, внесеної до товарно-транспортної накладної, представник контролюючого органу на акцизному складі:
проставляє на примірниках товарно-транспортної накладної на переміщення алкогольних напоїв у паперовій формі відмітку про погодження ввезення спирту етилового та алкогольних напоїв, вивезення алкогольних напоїв (штамп “В’їзд дозволено” (“Виїзд дозволено”) та особистий підпис;
вносить до Реєстру за допомогою програмного продукту, що забезпечує доступ до Реєстру, відмітку про відправлення з акцизного складу алкогольних напоїв, доставления до нього спирту етилового та алкогольних напоїв;
вносить запис до журналу реєстрації отримання спирту етилового та алкогольних напоїв, відвантаження алкогольних напоїв.
Таким чином, на акцизному складі підприємства виробника лікеро-горілчаних виробів та алкогольних напоїв у разі переміщення, отримання та/або відвантаження лікеро-горілчаних виробів, алкогольних напоїв на підставі ТТН на переміщення алкогольних напоїв, представник контролюючого органу за акцизному складі повинен діяти відповідно до вимог діючого законодавстга, адже проставляння на примірниках ТТН на переміщення алкогольних напоїв у паперовій формі відмітки про погодження ввезення алкогольних напоїв, вивезення алкогольних напоїв (штамп “В’їзд дозволено” (“Виїзд дозволено”) є обов’язковою умовою для акцизного складу.
Керуючись нормами чинного законодавства України, суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні провадити свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |