Державна фіскальна служба України розглянула зверненні щодо порядку оподаткування ПДВ операції з надання послуг із інкасації та перерахунку (обробки, сортування) інкасованих коштів та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Порядок здійснення інкасації коштів і перевезення валютних цінностей банків та їх клієнтів в Україні визначено в Інструкції з організації інкасації кошті з та перевезення валютних цінностей банків в Україні, затвердженій постановою Правління Національного банку України від 31.03.2017 № 29 (далі - Порядок № 29).
Валютні цінності (кошти) - національна валюта (гривня), іноземна валюта і банківські метали (підпункт 4 пункту 4 Порядку № 29).
Інкасація коштів - збирання та доставка інкасаторами згідно з укладеними з клієнтами договорами валютних цінностей клієнтів до каси банку або до юридичної особи, яка отримала ліцензію на надання банкам послуг з інкасації і здійснює оброблення та зберігання готівки, або збирання коштів із підрозділів банку.
Інкасація передбачає поступове накопичення коштів на маршруті інкасації (підпункт 9 пункту 4 Порядку № 29).
Відповідно до підпункту 19 пункту 4 Порядку № 29 послуги з інкасації -це перелік послуг, до яких належать:
збирання валютних цінностей із відділень банку, банкоматів, пунктів обміну валют, у клієнтів банку, у тому числі з програмно-технічних комплексі в самообслуговування, і доставка їх до кас банків або до юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації і здійснюють оброблення та зберігання готівки, або клієнтів банків;
вивезення надлишків та здійснення перевезень готівки між Національним банком України та банками, між банками, їх філіями, відділеннями, клієнтами, небанківськими фінансовими установами та від них до банкоматів, пунктів обміну валют і в зворотному напрямку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, не застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Підпунктом 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ визначено, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, зокрема, операції з надання послуг платіжних організацій платіжних систем, пов'язаних з переказом коштів, з інкасації, розрахунково-касового обслуговування, залучення, розміщення та повернення коштів за договорами позики, депозиту, вкладу (у тому числі пенсійного), управління коштами та цінними паперами (корпоративними правами та деривативами), доручення, надання, управління і відступлення прав вимоги за фінансовими кредитами фінансових установ, кредитних гарантій і банківських поручительств особою, що надала такі кредити, гарантії або поручительства. Перелік операцій з розрахунково-касового обслуговування, які відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ, затверджено постановою Правління Національного банку України від 01 серпня 2017 року № 73.
Враховуючи викладене, операція з надання послуг із інкасації не є об’єкто м оподаткування ПДВ відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ.
Щодо оподаткування ПДВ операцій з надання послуг із перерахунку (обробки, сортування) інкасованих коштів повідомляємо, що у разі, якщо зазначені послуги відносяться до послуг, що визначені у підпункті 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ, то операції з постачання таких послуг не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Якщо зазначені послуги не відносяться до послуг, що визначені у підпункті 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ, то операції з постачання таких послуг є об’єктом оподаткування ПДВ.
З питання можливості віднесення зазначених у зверненні послуг із перерахунку (обробки, сортування) інкасованих коштів до послуг, що визначені у підпункті 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ, рекомендуємо звернутися до Національного банку України як до центрального органу державного управління, який, зокрема, встановлює для банків правила проведення банківських операцій, регулює діяльність платіжних систем та систем розрахунків в Україні, і визначає порядок і форми платежів, а також здійснює інші функції у фінансово-кредитній сфері.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |