X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.08.2019 р. № 3644/6/99-99-12-02-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення товариства з обмеженою відповідальністю - платника податку (далі - ТОВ) стосовно надання податкової консультації відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), та повідомляє.

ТОВ у своєму зверненні повідомило, що між ним та орендодавцем -платником податку діяв договір оренди нерухомого майна, але 30.06.2017 ТОВ звільнило приміщення та переїхало в інші орендовані приміщення.

Орендодавець зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну від_.08.2017 № _1_ на суму ПДВ____грн. та звернувся до суду щодо стягнення компенсації вартості експлуатаційних та комунальних послуг, начебто наданих у серпні 2017 року. Постановою апеляційного господарського суду від_.05.2019 було встановлено відсутність
підстав для стягнення з ТОВ вартості експлуатаційних та комунальних послуг за серпень 2017 року.

01.07.2019 ТОВ отримало від орендодавця розрахунок коригування до податкової накладної від_.08.2017 №_1_, яку ТОВ відхилило за відсутністю фактично спожитих послуг.

У зв’язку з чим ТОВ просить надати податкову консультацію з питань щодо необхідності реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної від__.08.2017 № _1_, впливу такої реєстрації чи відмови в реєстрації на суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН (далі - реєстраційна сума), та щодо фінансових санкцій у разі відмови реєстрації такого розрахунку коригування в ЄРПН.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, може скласти розрахунок коригування до неї.

Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, на якого була складена така податкова накладна.

Пунктом 201.10 статті 201 Кодексу визначені граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.
Зокрема, реєстрація в ЄРПН розрахунку коригування, складеного постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, повинна здійснюватися протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 Кодексу, для реєстрації розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірах, визначених пунктом 120-1. 1 статті 120-1 Кодексу.

Крім того, відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 Кодексу сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, збільшують показник ІНаклОтр, який є складовою формули, за якою в системі електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) обчислюється реєстраційна сума.

Відповідно до баз даних ДФС податкова накладна від__.08.2017 № _1_ на суму ПДВ _____грн., складена орендодавцем, була зареєстрована в ЄРПН та, відповідно, на зазначену суму була збільшена реєстраційна сума в СЕА ПДВ ТОВ.

Враховуючи те, що ТОВ не отримувало від орендодавця послуги, на які була складена податкова накладна від__.08.2017 №_1_, ТОВ не має право на суму ПДВ по зазначеній податковій накладній у складі реєстраційної суми.

СЕА ПДВ працює виключно в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених відповідно до статті 200і Кодексу та постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість», не допускає ручного втручання в її роботу.

Чинними нормами Кодексу не передбачено можливості виключення з ЄРПН поданих на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування (в тому числі тих, що були складені без факту здійснення господарської операції).

Отже, з метою приведення даних СЕА ПДВ до даних податкового обліку, ТОВ має зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування, складений орендодавцем до податкової накладної від ____.08.2017 №_1_ з дотриманням граничних строків реєстрації в ЄРПН, визначених пунктом 201.10 статті 201 Кодексу.

Після такої реєстрації реєстраційна сума в СЕА ПДВ ТОВ буде зменшена (приведена у відповідність).

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.