Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби розглянув лист щодо сплати великим платником податків податку на доходи фізичних осіб за відокремлені підрозділи не уповноважені нараховувати (сплачувати) податок та керуючись ст.52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Підпунктом 14.1.30 п.14.1ст.14 Кодексу передбачено, що поняття "відокремлені підрозділи" для цілей розділу IV Кодексу вживається у значенні, визначеному Господарським кодексом України від 16 січня 2003 року № 436-ІV із змінами і доповненнями (далі - ГКУ).
Відповідно до ст. 64 ГКУ підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).
Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.
Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.
З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації ) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) (п. 63.3 ст. 63 Кодексу).
Водночас відповідно до п.64.7 ст.64 Кодексу у разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені Кодексом для великих платників податків (далі - ВПП).
Так, ВПП зобов'язаний стати на облік за основним місцем обліку у контролюючому органі, що здійснює супроводження ВВПП (далі - Офіс ВПП) за неосновним місцем обліку в Офісі ВПП або його територіальних підрозділах щодо наявних у межах населеного пункту за місцезнаходженням Офісу ВПП або його територіальних підрозділів об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність такого ВПП.
На сьогодні управління Офісу ВПП знаходяться в територіальних межах міст: Києва, Дніпра, Запоріжжя, Львова, Одеси, Харкова.
Порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету встановлено п. 168.4 ст.168 Кодексу.
Згідно з п. 168.4 ст. 168 Кодексу податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету відповідно до Бюджетного кодексу України (далі - БКУ).
Статтею 64 БКУ визначено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою, її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.
Відповідно до пп. 168.4.3 п. 168.4 ст.168 Кодексу суми податку на доходи нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа.
Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів (пп.168.4.4. п. 168.4 ст.168 Кодексу).
Отже, якщо юридична особа - ВПП створює підрозділ за неосновним місцем обліку, але в межах населених пунктів розташування Офісу ВПП або його територіальних підрозділів (в містах Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Львові, Одесі та Харкові), який не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, то податок, нарахований працівникам такого відокремленого підрозділу, юридична особа перераховує до місцевого бюджету на казначейські рахунки, відкриті для Офісу ВПП або його територіальних підрозділів за місцезнаходженням такого підрозділу.
Якщо юридична особа - ВПП створює відокремлений підрозділ, який має власний код ЄДРПОУ, який не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, то юридична особа зобов'язана стати на облік як платник окремих видів податків за неосновним місцем обліку в Офісі ВПП або його територіальних підрозділах.
Якщо юридична особа - ВПП створює відокремлений підрозділ, який має власний код ЄДРПОУ, який уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, місцезнаходження (реєстрації) якого поза межами населених пунктів розташування Офісу ВПП або його територіальних підрозділів (містах Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Львові, Одесі та Харкові), то податок, нарахований працівникам такого відокремленого підрозділу перераховується самостійно до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу.
Відповідно до п.35.3 ст.35 Кодексу порядок сплати податків та зборів встановлюється Кодексом або законами з питань митної справи для кожного податку окремо.
Згідно із п.38.2 ст.38 Кодексу сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів затверджено наказом Мінфіну від 24.07.2015 №666, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.08.2015 за №974/27419, зі змінами (далі - Порядок).
Відповідно до п.1 Порядку в полі №3 реквізиту "Призначення платежу" розрахункового документа при сплаті (стягненні) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійсненні бюджетного відшкодування податку на додану вартість, поверненні помилково або надміру зарахованих коштів друкується код клієнта за ЄДРПОУ.
При цьому, відповідно до п.п.2 п.З Порядку в полі №3 ревізиту "Призначення платежу" розрахункового документа при сплаті підприємством за відокремлений підрозділ, що має код за ЄДРПОУ, грошового зобов'язання з податку, - вказується код за ЄДРПОУ платника, за якого здійснюється сплата.
При цьому у полі №4 реквізиту "Призначення платежу" розрахункового документа на сплату грошового зобов'язання з податку друкується роз'яснювальна інформація про призначення платежу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |