Головне управління ДФС у Черкаській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - Кодекс), розглянуло Ваш запит від ... щодо практичного застосування норм законодавства з питань нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону № 2464).
Водночас, відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 2464 фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягай віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На сьогодні обмін даними між Державною фіскальною службою України, Пенсійним фондом України та фондами соціального страхування відбувається відповідно до протоколів обміну інформацією, розроблених на виконання Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013 № 494, постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.09.2013 № 16-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.10.2013 за№ 1733/24265.
Так, Державною фіскальною службою України та Пенсійним фондом України складено Протокол № 10/3 (далі - Протокол) про обмін інформацією щодо платників єдиного внеску (фізичних осіб), які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягай пенсійного віку.
Відповідно до норм Протоколу, Пенсійний фонд України щомісяця надає Державній фіскальній службі України інформацію про платників єдиного внеску (фізичних осіб), які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягай пенсійного віку із зазначенням дати встановлення пенсії/встановлення інвалідності/досягнення пенсійного віку та дати закінчення інвалідності. На підставі інформації, отриманої з Пенсійного фонду України, в реєстрі страхувальників встановлюються/знімаються відповідні ознаки «фізична особа - пенсіонер за віком», або «особа з інвалідністю», або «пенсіонер, який досяг пенсійного віку».
З огляду на викладене, право щодо визначення фізичних осіб -підприємців, які будуть відповідати всім вимогам, зазначеним в частині четвертій статті 4 Закону № 2464, належить виключно Пенсійному фонду України. Державна фіскальна служба України є користувачем такої інформації відповідно до Протоколу. Підставою для звільнення від сплати єдиного внеску є наявність відповідної ознаки в реєстрі страхувальників.
На підставі даних інформаційної системи "Податковий блок" Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні ДФС у Черкаській області як фізична особа - підприємець з ... та застосовуєте спрощену систему оподаткування, в реєстрі страхувальників Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування станом на ... позначка «особа з інвалідністю» відсутня.
У пункті 3 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 із змінами та доповненнями (далі - Порядок № 435), зазначено, що фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягай віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається.
Враховуючи вищезазначене та надані Вами копії документів щодо підтвердження статусу особи з інвалідністю, у Вас буде відсутній обов'язок сплати єдиного внеску за себе після відображення відповідної ознаки в реєстрі страхувальників Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та відповідно відсутній обов'язок подавати до органів доходів і зборів Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску згідно з додатком 5 до Порядку № 435.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |