Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло Ваше звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо порядку обчислення розміру орендної плати у разі зміни нормативно-грошової оцінки землі, та керуючись розділом II статті 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ із змінами і доповненнями (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє наступне.
Відносини, пов'язані з орендною землі, регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗКУ), Податковим кодексом України (далі - ПКУ), Цивільним кодексом України, Законом «Про оренду землі» та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Підпунктом 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПКУ встановлено, що плата за землю -обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Використання землі в Україні є платним (ст.206 ЗКУ).
Питання орендної плати за землю державної і комунальної власноті врегульовані ст.288 розділу XII Податкового кодексу України.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст.288 ПКУ).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п.289.1 ст.289 ПКУ).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше З відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки (п.п. 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПКУ).
Пунктом 5 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220, (зі змінами та доповненнями) (далі - Типовий договір), передбачено відображення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору.
Розмір орендної плати переглядається, зокрема у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної (земельних ділянок) державної та комунальної власності (п.13 Типового договору).
Тобто, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки розмір орендної плати обчислюється із застосуванням такої нормативної грошової оцінки.
Слід зазначити, що з 01.01.2019р. набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018р. № 552 «Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення» (далі-Наказ).
Отже, у 2019 році, при обчислення розміру орендної плати необхідно застосувати нормативну грошову оцінку землі, яка затверджена Наказом та з урахуванням ставки податку відповідно до рішення органу місцевого самоврядування.
Згідно з п.52.2 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |