Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула Ваше звернення від (вх ДФС № від ) на отримання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування доходів від продажу об’єктів рухомого майна (8 або більше транспортних засобів) і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів в Україні регулюються ПКУ.
Відповідно до п. п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПКУ діяльність особи,що пов’язана, зокрема, з реалізацією товарів, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно, а також через будь-яку іншу особу,що діє на користь першої особи за договорами комісії, доручення та агентськими договорами, є господарською діяльністю.
Продаж (реалізація) товарів - це будь-які операції, що здійснюються договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а |також операції з безоплатного надання товарів (п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
За своєю правовою природою підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу України, далі - ГКУ).
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб’єкти підприємництва - підприємцями (п. 2 ст. З ГКУ).
Таким чином, здійснення особою, не зареєстрованою як суб’єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності, пов’язано із виробництвом чи реалізацією продукції, виконання робіт, надання послуг з метою отримання прибутку і яка проводиться такою особою самостійно,а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи за договорами комісії, доручення та агентськими договорами, вважається господарською діяльністю.
Державна реєстрація фізичної особи, яка має намір стати підприємцем , регулюється Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадський формувань» (далі - Закон № 755).
У розумінні ПКУ діяльність фізичної особи, яка провадить операції з продажу (реалізації) товарів, у т. ч. об’єктів рухомості, підлягає державній, реєстрації згідно із Законом № 755.
При цьому доходи, отримані фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, оподатковуються відповідно до норм ст. 177 ПКУ.
Отже, у разі здійснення фізичною особою господарської діяльності з реалізації транспортних засобів без державної реєстрації у якості фізичної особи - підприємця та без декларування фізичною особою - підприємцем доходів від провадження такої діяльності і без сплати відповідних сум податків і зборів до бюджету, контролюючий орган зобов’язаний в порядку та за ставками встановленими ПКУ визначити належні грошові зобов’язання.
Одночасно слід зауважити, що для класифікації такої діяльності фізичної особи з реалізації транспортних засобів як підприємницької,для цілей застосування норм ПКУ важливим є врахування сукупності фактів та обставин у кожному окремому випадку.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультац має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |