X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.08.2019 р. № 3927/6/99-99-14-06-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула запит ПАТ на отримання податкової консультації щодо можливості здійснення відступлення права вимоги в сфері зовнішньоекономічної діяльності та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України, повідомляє.

На сьогодні відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом України «Про валюту і валютні операції» (далі - Закон про валюту; введено в дію 07.02.2019), іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону про валюту.

Згідно із Законом України «Про Національний банк України» Національний банк України (далі - Національний банк) відповідно до визначених спеціальним законом повноважень здійснює валютне регулювання, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті, видання нормативно-правових актів щодо ведення валютних операцій.

Національний банк в Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженій постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 7 (далі - Інструкція № 7), встановив порядок здійснення банками валютного нагляду за дотриманням його клієнтами-резидентами (крім банків) установлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Так, пунктами 9, 10 розділу III Інструкції № 7 передбачено випадки, у яких банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків.

Зокрема відповідно до підпункту 6 пункту 9 розділу III Інструкції № 7 банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у разі заміни кредитора в зобов’язанні за операцією з експорту товарів - після зарахування на поточний рахунок резидента - нового кредитора в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента-боржника за поставлений резидентом - первісним кредитором товар, та за наявності документів про заміну кредитора в зобов’язанні за операцією з експорту товарів.

Кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 512-516 Цивільного Кодексу України).

З огляду на зазначене, чинне законодавство передбачає можливість здійснення відступлення права вимоги (заміни кредитора в зобов’язанні) за операцією з експорту товарів, але у разі дотримання сукупності умов, зазначених вище.

Згідно із пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.