Державна фіскальна служба України на звернення Товариства щодо рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - Рентна плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що здійснює видобування технічної підземної води (далі - Вода) на підставі спеціального дозволу на користування надрами з видобування корисних копалин ділянки надр, державна експертиза запасів корисних копалин якої виконана у 2014 році для конкретних кондицій, які визначають техніко-технологічні та фінансово-економічні умови провадження господарської діяльності з видобування Вод (далі - Кондиції) за матеріалами геологічного вивчення ділянки надр за власні кошти Товариства.
Товариство не розкрило інформацію про зміст Кондиції, але повідомило, що у 2014-2019 роках Товариством не зафіксовано змін кількості та якості Води.
Податкові зобов’язання Товариства з Рентної плати передбачаіють застосування формули п. 252.16 ст. 252 Кодексу, за якою обчислюється розрахункова вартість Води як сума витрат на видобування з урахуванням коефіцієнта рентабельності господарської діяльності гірничого підприємства (далі - Коефіцієнт). При цьому, Коефіцієнт, відповідальний за граничну прибутковість використання в господарській діяльності балансових запасів корисних копалин ділянки надр, визначеної на дату державної експертизи запасів (п. З Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1997 року № 432), має чисельно перевищувати ставку рефінансування Національного банку України.
Посилаючись на викладене, Товариство запитує про правомірність застосування для визначення податкових зобов’язань Товариства з Рентної плати: Коефіцієнта, обчисленого у 2014 році, а також коригуючого коефіцієнта, встановленого п. 252.20 ст. 252 Кодексу.
Виконання державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, врегульовано Положенням про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1994 року № 865 (далі - Положення). Експертиза має на меті забезпечення дотримання єдиного підходу до визначення техніко-економічних та фінансових показників господарської діяльності, пов’язаної з видобуванням корисних копалин у межах конкретної ділянки надр (далі - Показники). Обрані користувачем надр Показники в процесі державної експертизи затверджуються як Кондиції (п. 11 Положення) та використовуються для оцінки категорії запасів ділянки надр, у тому числі й за ознаками визначеними п. 25 Положення. Таким чином, за відсутності затверджених у 2019 році Кондицій, Товариство не має об’єктивних критеріїв оцінки запасів Води із застосуванням ознак п. 25 Положення.
Оскільки, обчислений у 2014 році для конкретних Кондицій вказаний у Зверненні Коефіцієнт має величину меншу ніж ставка рефінансування Національного банку України, то Товариству доцільно розробити та затвердити Кондиції видобування Води.
Водночас, не вбачається підстав використання коригуючого коефіцієнта та датованого 2014 роком Коефіцієнта для Кондицій, що розроблені користувачем надр більш ніж за 5 років до дати Звернення.
Податкова консультація відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |