X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ХАРКIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.08.2019 р. № 3932/ІПК/20-40-12-03-20

Головне управління ДФС у Харківській області розглянуло проект індивідуальної податкової консультації Товариства щодо сплати земельного податку (далі - Податок) платником єдиного податку та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.10р. № 2755-VІ (далі - Податковий кодекс) повідомляє.

Товариство, що застосовує спрощену систему оподаткування, обліку звітності і є власником нежитлового приміщення в двоповерховій нежитловій будівлі, просить надати роз’яснення про наявність обов’язку сплати Податку за земельну ділянку на яку не оформлено право користування.

Обов’язки платника Податку виникають у суб’єктів, що належать до категорій власників земельних ділянок або постійних землекористувачів (п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу). Підставою для нарахування Податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Кодексу).

При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку (п. 287.6 ст. 287 Кодексу).

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"(ст. 126 Земельного кодексу).

Разом з тим, згідно пп. 297.1.4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу, платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів, зокрема податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності.

Нормами п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії доручення та агентськими договорами.

Таким чином, якщо надання в оренду нерухомого майна є основним або одним із видів діяльності юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи, яка є власником будівель, споруд (їх частин), розташованих на земельній ділянці, то такий платник звільняється від сплати земельного податку за земельну ділянку під таким майном за умови, що надання в оренду нерухомого майна здійснюється на підставі укладеного відповідно до законодавства цивільно-правового договору.

Водночас, використання земельних ділянок без належного оформлення прав, включаючи право оренди є порушенням норм земельного законодавства (ст. 125 Земельного кодексу).

При цьому, повноваження із здійснення контролю за дотриманням земельного законодавства делеговано виконавчим органам сільських, селищних, міських рад (п.1 ст.ЗЗ Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 N280/97-ВР).

У відповідності до п. 52.2 ст. 52 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано так консультацію.