X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.08.2019 р. № 4004/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо дати виникнення податкових зобов'язань та порядку формування доходу у податковому обліку при виконанні довгострокових договорів та з урахуванням інформації, викладеної у зверненні, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні платника, Товариство здійснює будівельні роботи за довгостроковими договорами, які укладаються на основі державного замовлення та за бюджетні кошти. За такими договорами підряду передбачено щомісячне підписання актів виконаних робіт за результатами перевірки фактичного обсягу виконаних робіт.

Щодо дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Дата виникнення податкових зобов'язань з ПДВ регламентовано статтею 187 Кодексу.

Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої -дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.

В той же час, відповідно до пункту 187.9 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань виконавця довгострокових договорів (контрактів) є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами (контрактами).

Для цілей цього пункту довгостроковий договір (контракт) - це будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва та якщо договорами, які укладені на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання.

Порядок формування податкового кредиту визначено статтею 198 Кодексу. Відповідно до пункту 198.2 статті 198 Кодексу датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).

Таким чином, при здійсненні платником податку операцій з постачання підрядних будівельних робіт дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ може визначатися відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу за правилом «першої події», або за касовим методом, або, відповідно до пункту 187.9 статті 187 Кодексу, на дату фактичної передачі виконавцем результатів робіт, в залежності від умов договору, на виконання яких здійснюються такі операції.

Разом з цим, згідно з частиною четвертою статті 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником за договором будівельного підряду і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.

У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обірунтованими.

Отже, якщо платником ПДВ за операціями з виконання підрядних будівельних робіт застосовується касовий метод податкового обліку, то податкова накладна за такими операціями складається на дату надходження коштів в рахунок оплати вартості таких робіт (в т.ч. якщо замовник відмовився від підпису акту виконаних робіт).

Якщо операції, описані у зверненні, здійснюються в рамках договору, укладеному між платником податку та замовником на виконання будівельних робіт, який передбачає виконання усього об’єму робіт протягом періоду, що перевищує один рік, та який не передбачає поетапного їх здавання і для цілей оподаткування ПДВ визначається довгостроковим, то дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями, що здійснюються в рамках такого договору, визначаються на дату фактичної передачі виконавцем та прийняття замовником результатів робіт.

При цьому, підписання акту виконаних робіт за результатами перевірки фактичного обсягу виконаних робіт, зазначених в такому акті, є підставою для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ у тому випадку, якщо в рамках підписання такого акту відбувається здавання постачальником та прийняття покупцем окремого етапу робіт (або всього обсягу), яке здійснюється відповідно до нормативно правових актів, що визначають порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

Якщо виконавець робіт за договором підряду (у т.ч. будівельного) застосовує загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань (платник не застосовує касовий метод податкового обліку для таких операцій та договір, на виконання якого здійснюються такі операції не відповідає вимогам довгострокового), то податкові зобов’язання за операцією з виконання підрядних будівельних робіт будуть визначатися на дату «першої події».

В такому випадку за операцією з виконання робіт за договором підряду (у т.ч. будівельного) на дату оформлення акту, в якому він зазначив про відмову у підписанні такого акту замовником, платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання та скласти податкову накладну (за правилом «першої події») і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

У разі визнання судом такого акту недійсним платник податку може відкоригувати податкові зобов’язання, нараховані на підставі такого акту, шляхом оформлення розрахунку коригування до податкової накладної та реєстрації його в ЄРПН покупцем (замовником).

Щодо порядку формування доходу в податковому обліку

Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу об’єктом оподаткування податку на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Тобто, формування доходів і витрат платника податку здійснюється згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункт 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-ХІV).

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).