З урахуванням пункту другого постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання Державної податкової служби України» Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства на отримання індивідуальної податкової консультації щодо порядку складання та реєстрації акцизних накладних на операцій по відпуску пального з відповідного зберігання та в межах компетенції повідомляє.
Товариство зазначає, що до 01 серпня 2019 року орендувало АЗС, через яку відпускало нафтопродукти пред’явникам пластикових карток «АRIS». Станом на 01 липня 2019 року за адресою розміщення АЗС був зареєстрований акцизний склад, розпорядником якого є Товариство. 01 серпня 2019 року Товариство розриває Договір оренди АЗС та передає всі нафтопродукти на відповідальне зберігання новому орендарю АЗС ( з 01.08.2019 ). За новим договором оренди Зберігач має право відпускати нафтопродукти уповноваженим особам Власника по пред’явленню пластикових карток.
Товариство просить надати роз’яснення стосовно:
- хто є розпорядником акцизного складу з 01 серпня 2019 року;
- хто виписує та реєструє акцизні накладні;
- кого вказувати особою-отримувачем пального у такій акцизній накладній;
- у скількох примірниках виписувати таку акцизну накладну;
- які терміни реєстрації такої акцизної накладної.
Якщо Товариство орендує майно за договором оренди та прийняло її у користування за актом прийому-передачі, зазначаємо таке.
Відносини на умовах договору оренди регулюються нормами Господарського кодексу У країни (далі ГКУ).
Відповідно до статті 283 ГКУ за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Статтею 284 ГКУ визначені істотні умови договору оренди, якими є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.
З 01 липня 2019 року відповідно до змін, внесених до Кодексу Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів” (далі - Закон № 2628), змінюється визначення терміну „реалізація пального”.
Так, під реалізацією пального з 01 липня 2019 року розуміються будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам (п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 Кодексу).
Нагадуємо, що платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне (п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Також, з 01 липня 2019 набули чинності норми підпунктів 14.1.6, 14.1.6і, 14.1.224 та 14.1.224 1 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, якими визначено поняття акцизних складів, акцизних складів пересувних та їх розпорядників.
Акцизний склад, зокрема - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Відповідно до п.п. 14.1.224 п. 14.1. ст. 14 Кодексу розпорядник акцизного складу - зокрема, суб’єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Таким чином, розпорядником акцизного складу є суб’єкт господарювання який має підтверджуючі документи на право власності або користування приміщенням, що відповідає визначенню «акцизний склад» відповідно до п.п.14.1.6 п.14.1 ст. 14 Кодексу та провадить на такому акцизному складі господарську діяльність із виробництва, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
При здійсненні операцій з реалізації пального у платника податків виникає обов'язок у складанні акцизних накладних відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу.
Отже, АЗС, яка є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (п. 231.1 ст. 231 Кодексу) та є розпорядником акцизного складу на якому здійснюється реалізація підакцизних товарів, в тому числі і зберігання нафтопродуктів, повинна бути зареєстрована платником акцизного податку з реалізації пального у встановленому порядку, та зобов’язана складати акцизні накладні на такі обсяги реалізованого пального, зареєструвавши акцизні накладні в системі електронного адміністрування реалізації пального, згідно з п. 231.1 ст. 231 Кодексу з дотриманням термінів встановлених п. 231.6 ст. 231 Кодексу.
Зазначаємо, що право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 Кодексу (п.231.4 ст. 231 Кодексу).
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу при реалізації пального через паливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" цього пункту:
можуть не заповнюватися виключно при реалізації пального не суб'єкту господарювання;
обов'язково заповнюються при реалізації пального суб'єкту господарювання із зазначенням даних, що ідентифікують такого суб'єкта господарювання.
Зазначаємо, що до звернення не надано будь-яких первинних документів, фіксуючих факти здійснення Товариством господарських операцій, що унеможливлює надання Товариству остаточної відповіді.
Відповідно до норм Кодексу, у випадку якщо платник податку одночасно є особою, яка реалізує та отримує пальне, складання та реєстрація акцизних накладних у двох примірниках здійснюються у встановленому п. 231.3 ст. 231 Кодексу порядку для складання та реєстрації акцизних накладних у двох примірниках.
Особа, яка склала акцизну накладну в двох примірниках, зобов'язана зареєструвати перший примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу - отримувачу пального.
Особа, яка реалізує пальне, зобов'язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального з акцизного складу: для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального або спирту етилового; будь-яким іншим особам - не платникам податку.
Особа, яка склала акцизну накладну в одному примірнику, зобов'язана зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262 затверджено, зокрема, Порядок заповнення акцизних накладних.
В залежності від умов складання акцизних накладних пунктом 231.6 ст. 231 Кодексу встановлені відповідні терміни реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних в одному у вдвох примірниках.
Для надання більш повної та ґрунтовної індивідуальної податкової консультації Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів та договорів, що підтверджують факти здійснення господарських операцій.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |