Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, на звернення Товариства щодо земельного податку (далі - Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє таке.
Товариство поінформувало, що перебуває на спрощеній системі оподаткування та основним видом господарської діяльності є надання в оренду і експлуатацію власного та орендованого майна (код згідно КВЕД 658.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна»).
Товариством не надано інформації щодо наявності у нього права власності або права користування земельною ділянкою.
Посилаючись на норми чинного законодавства, Товариство запитує про поширення норм п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу щодо звільнення Товариства від сплати Податку за таку земельну ділянку.
Кодексом передбачено реалізацію принципу платності користування землею у двох формах:
Податок, який сплачується власниками земельних ділянок, а також постійними користувачами земельних ділянок державної або комунальної власності;
та орендна плата, яка справляється на умовах договору оренди за надані у строкове користування земельні ділянки державної або комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Згідно з пп.4 п.297.1 ст.297 Кодексу платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності.
Нормами пп.14.1.36 п.14.1. ст.14 Кодексу визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи.
Враховуючи зазначене, якщо Товариство є власником земельної ділянки та використовує її в своїй господарській діяльності на Товариство поширюється дія норми пп.4 п.297.1 ст.297 Кодексу.
Таким чином,. Товариство зможе скористатися, передбаченим п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу, правом на звільнення від сплати Податку, виключно у разі набуття ним індивідуального права власності на земельну ділянку та внесення, керуючись ст. 796 Цивільного кодексу України, до відповідних цивільно-правових угод про надання ним в оренду об’єкта нерухомості окремого елемента щодо оренди земельної ділянки пов’язаної з таким об’єктом.
Водночас слід зазначити, що використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства.
Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, а також враховуючи рішення Судової палати у господарських справах Верховного Суду від 28.01.2015 (у справі №5023/3993/12 (5023/90574/11) та від 30.11.2016 (у справі №922/1008/15), може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |