Державна фіскальна служба України керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення щодо звільнення окремих видів доходів від оподаткування податком на доходи фізичних осіб, військовим збором, отриманих громадянами Японії у рамках реалізації проекту «Реконструкція споруд очистки стічних каналізаційних вод і будівництво технологічної лінії по обробці та утилізації осадів Бортницької станції аерації» та нарахування единого внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і повідомляє.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу та п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податковим агентом податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 Кодексу особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування.
При цьому податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це, зокрема представництво нерезидента - юридичної особи, яке зобов’язано нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV Кодексу (п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Водночас п. 9 підрозділу 1 та п.п. 1.8 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що тимчасово, на період реалізації проекту модернізації Бортницької станції очистки стічних вод у рамках реалізації проекту «Реконструкції споруд очистки стічних каналізаційних вод і будівництво технологічної лінії по обробці та утилізації осадів Бортницької станції аерації», затвердженого Кабінетом Міністрів У країни (далі -Проект), не піддягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходи, що нараховані (виплачені, надані) громадянам Японії (незалежно від їхнього резидентського статусу) японськими суб’єктами з реалізації Проекту у формі заробітної плати та/або винагороди за цивільно-правовими договорами. Зазначене звільнення застосовується лише до тієї частини доходів, що пов’язана з реалізацією Проекту.
Японським суб’єктом з реалізації Проекту може бути:
а) юридична особа, яка є резидентом Японії і зареєстрована відповідно до законодавства Японії;
б) зареєстроване в Україні постійне представництво юридичної особи» яка є резидентом Японії і зареєстрована відповідно до законодавства Японії;
в) юридична особа, що є дочірнім підприємством юридичної особи, яка є резидентом Японії і зареєстрована відповідно до законодавства Японії;
г) договір про спільну діяльність, одним або кількома учасниками якого (з участю у такому договорі більше ніж 50 відсотків) є особи, визначені у підпунктах «а» - «в» цього пункту, (далі - Договір) укладений виключно з метою здійснення спільної діяльності з реалізації Проекту.
У разі якщо японським суб'єктом з реалізації Проекту виступатиме Договір, норми п. 9 підрозділу І та п.п. 1.8 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу застосовуватимуться виключно до доходів громадян Японії, що нараховуються (виплачуються, надаються) оператором такої спільної діяльності.
Враховуючи викладене, доходи, у вигляді заробітної плати та/або винагороди за цивільно-правовими договорами, що пов’язані з реалізацією Проекту, які нараховуються (виплачуються, надаються) громадянам Японії (не залежно від їхнього резидентського статусу) японськими суб'єктами (представництвами нерезидента - юридичної особи) звільняються від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Водночас відповідно до п. 9-6 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі -Закон № 2464) тимчасово, на період реалізації Проекту:
японський суб’єкт з реалізації Проекту, визначений підпунктами «а» - «г» та абзацом восьмим п. 9 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, звільняється від виконання обов'язків, визначених п. 2 частини другої ст, 6 Закону № 2464 щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) громадянам Японії, визначеним у абзаці другому цього пункту.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має Індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |