Державна податкова служба України з урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання Державної податкової служби» розглянула звернення платника податку про надання індивідуальної податкової консультації відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та повідомляє.
У своєму зверненні платник податку просить надати роз’яснення стосовно порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на суму показника ƩПеревищ.
Правові основи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - СЕА ПДВ) регулюються статтею 200-1 Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (далі - Порядок № 569).
Відповідно до пункту 200і.З статті 200і Кодексу показник ƩПеревищ є складовою формули, за якою обраховується сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та/або розрахунки коригування.
Показник ƩПеревищ відображає загальну суму перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником ПДВ у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою ПДВ, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до них, зареєстрованих в ЄРПН, яка визначається як різниця між:
сумами податкових зобов’язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно зі статтею 192 Koдексу, задекларованими платником у податкових деклараціях з ПДВ з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них,
та сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у ЄРПН.
Формування показника ƩПеревищ здійснюється автоматично для кожного платника ПДВ за кожний звітний період починаючи з 01 липня 2015 року, тобто враховується звітність з ПДВ починаючи з податкової звітності за липень 2015 року та податкові накладні і розрахунки коригування до них, складені починаючи з 01.07.2015.
Обрахунок реєстраційної суми (ƩНакл) та її складових, зокрема показника суми перевищення (ƩПеревищ), здійснюється відповідно до алгоритмів, розроблених з урахуванням вимог відповідних норм Кодексу та Порядку № 569, які регламентують функціонування СЕА ПДВ.
На базі таких алгоритмів розроблено програмні продукти, які забезпечують функціонування СЕА ПДВ, зокрема в частині обрахунку суми ПДВ, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН, з урахуванням змін, внесених до Кодексу законами України.
Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим пункту 200-1.9 статті 200-1 Кодексу, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (ƩПеревищ).
Для отримання можливості зареєструвати в ЄРПН податкові накладні у порядку, передбаченому пунктом 200-1.9 статті 200-1 Кодексу, платнику податку необхідно у складі податкової звітності з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому задекларовано податкові зобов’язання, за якими податкові накладні не були зареєстровані в ЄРПН, в додатку 5 до податкової декларації з ПДВ (таблиця 11), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, вказати інформацію щодо таких податкових накладних, які не зареєстровані в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Також слід зазначити, що механізм реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування за рахунок показника ƩПеревищ дозволяє платникам податку на суму податку, визначену пунктом 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (далі -ƩНаклПеревищ), реєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування, суми ПДВ по яких задекларовані в податковій звітності за відповідний звітний період, та за умови сплати платником до бюджету задекларованих податкових зобов’язань, що не призводить до порушення принципу функціонування СЕА ПДВ, визначеного статтею 200-1 Кодексу.
Так, при обрахунку показника ƩНаклПеревищ враховуються: суми ПДВ, обраховані виходячи з обсягу постачання товарів/послуг, зазначеного платником податку у податковій звітності з ПДВ, поданій за відповідні звітні періоди; суми ПДВ, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування, які зареєстровані в ЄРПН за операціями з постачання товарів/послуг, здійсненими платником податку протягом відповідних звітних періодів; суми податкових зобов’язань з ПДВ, задекларовані платником до сплати в бюджет (з урахуванням уточнюючих розрахунків); та суми поповнення основного рахунку в СЕА ПДВ.
Такий розрахунок показників здійснюється як наростаючим підсумком, так і в розрізі окремих звітних періодів.
Таким чином, реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється, зокрема, за умови, що сума показника ƩНакл більше/дорівнює значенню суми ПДВ у таких податкових накладних/розрахунках коригування, або на суму позитивного значення показника ƩНаклПеревищ, обрахованого за відповідний звітний період. При цьому, в рамках СЕА ПДВ, виключена можливість реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, які не забезпечені грошовими коштами або «вхідним» податковим кредитом, що в свою чергу відповідає принципу функціонування СЕА ПДВ, визначеному статтею 200-1 Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |