X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.09.2019 р. № 378/6/99-00-04-02-05-15/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення на отриманні індивідуальної податкової консультації стосовно практичного застосування норм податкового законодавства щодо виникнення податкового зобов’язання з акцизного податку при реалізації електричної енергії виробленої з біогазу.

У зверненні Товариство зазначає, що займається сільськогосподарським виробництвом, а саме - розведенням свиней. Одним із напрямків господарської діяльності підприємства є виробництво електроенергії з біогазу, який утворюється в результаті бродіння гною, що утворюється в процесі життєдіяльності свиней. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» та п.п. 14.1.29 п. 14.1 ст. 14 Кодексу біогаз відноситься до відновлювальних джерел енергії.

Товариство з 2013 року має ліцензію на виробництво електричної енергії, яка була поновлена у 2019 році та до 01.07.2019 здійснювало продаж електроенергії по «зеленому» тарифу [....] та було учасником оптового ринку.

Керуючись нормами Закону України «Про ринок електричної енергії» Товариство з 01.07.2019 здійснює продаж за «зеленим» тарифом всієї електроенергії виробленої з біогазу, [....].

Операції з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню, зокрема, але не виключно, реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (п.п. 213.2.8 п. 213.2 ст. 213 Кодексу).

У Товариства виникли питання щодо декларування та сплати акцизного податку при здійсненні реалізації електричної енергії з 01.07.2019 року.

Питання:

1. Чи виникатиме у Товариства податкове зобов’язання з акцизного податку з виробленої з біогазу електричної енергії та реалізованої [....]?

2. Чи повинно Товариство подавати декларацію з акцизного податку у зв’язку із реалізацією [....] виробленої електричної енергії?

3. Чи вважатиметься продаж [....] виробленої Товариством електроенергії реалізацією її на оптовому ринку електричної енергії?

Питання 1-3

Згідно з положеннями розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019) з 1 липня 2019 року набрали чинності статті 54 - 55, 66 - 71, 73 відповідного Закону, що впливає на визначення кола платники акцизного податку з електричної енергії.

Починаючи з 1 липня 2019 року, купівлю-продаж електричної енергії зе двосторонніми договорами здійснюють виробники, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, трейдера, гарантований покупець та споживачі (ст. 66 Закону № 2019).

Господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії (ст. 8 Закону № 2019).

Законодавство України про альтернативні джерела енергії базується на Конституції України і складається з Закону України від 20 лютого 2003 року № 555-IV «Про альтернативні джерела енергії» (далі - Закон № 555) та інших нормативно-правових актів, які регулюють відносини у цій сфері.

Альтернативні джерела енергії - відновлювані джерела енергії, до яких належать енергія    сонячна, вітрова, геотермальна, гідротермальна, аеротермальна, енергія хвиль та припливів, гідроенергія, енергія біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно-очисних станцій, біогазів, та вторинні енергетичні ресурси, до яких належать доменний та коксівний гази, газ метан дегазації вугільних родовищ, перетворення скидного енергопотенціалу технологічних процесів (абз. З ст. 1 Закону № 555).

Для підтвердження походження електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, суб’єкту господарської діяльності - виробнику електричної енергії з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - виробленої лише мікро-, міні-та малими гідроелектростанціями) на його запит суб’єкт, уповноважений Кабінетом Міністрів України, видає гарантію походження електричної енергії (ст. 9 Закону № 555).

Порядок видачі, використання та припинення дії гарантії походження електричної енергії для суб’єктів господарювання, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 року № 771 (далі - Порядок № 771).

Гарантія походження електричної енергії (далі - гарантія) - електронний документ, виданий відповідно до Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» на безоплатній основі на запит виробника електричної енергії, який підтверджує, що частка або визначена кількість електричної енергії вироблена в Україні з альтернативних джерел енергії (абз. 2 п. 2 Порядку № 771).

Гарантія видається Держенергоефективності на обсяг відпущеної в електричну мережу електричної енергії за операційний період для кожної установки окремо та на кожний вид альтернативного джерела енергії і містить дані про вид альтернативного джерела енергії, з якого була вироблена електрична енергія, дату видачі, місце розміщення установки для виробництва електричної енергії та кількість виробленої електричної енергії за операційний; період, яка зазначається з точністю до 1 МВт.

Залишкові кВт г переносяться ш наступний операційний період. Строк дії гарантії - 12 місяців з дня видачі (п.3 Порядку № 771).

Відповідно до п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) платниками акцизного податку з електричної енергії є:

особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній територій України, у тому числі з давальницької сировини (п.п. 212.1.1);

особа - суб'єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товаре (продукцію) на митну територію України (п.п. 212.1.2);

оптовий постачальник електричної енергії (п.п. 212.1.12);

виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійсненню підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії (п.п. 212.1.13).

Не є платниками податку особи, які здійснюють діяльність з виробництва електричної енергії за умови її продажу на оптовому ринку електричної енергії та/або з постачання електричної енергії, крім платників, зазначених в підпункті 212.1.12 цього пункту.

Об’єктами оподаткування є операції з:

реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (п.п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу);

оптового постачання електричної енергії (п.п.213.1.10 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).

Базою оподаткування є вартість реалізованої електричної енергії без податку на додану вартість (п.п. 214.1.3 п. 214.1 ст. 214 Кодексу), виходячи з якої обчислюється сума податкового зобов’язання із врахуванням ставки у розмірі 3,2 відс. (п.п. 215.3.9 п. 215.3 ст. 215 Кодексу), а також дати виникнення податкових зобов’язань щодо постачання електроенергії - дата підписання акту прийому-передачі електроенергії (п. 216.10 ст. 216 Кодексу).

Не підлягають оподаткуванню операції з реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (п.п. 213.2.8 п.213.2 ст. 213 Кодексу).

Відновлювальні джерела енергії - джерела вітрової, сонячної, геотермальної енергії, енергії хвиль та припливів, гідроенергії, енергії біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно-очисних станцій, біогазів (п.п. 14.1.29 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Платники, визначені п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2-1 ст. 49 Кодексу).

Отже, за умови наявності ліцензії на виробництво електричної енергії та гарантії походження електричної енергії, яка підтверджує, що частка або визначена кількість електричної енергії вироблена в Україні з альтернативних джерел енергії, не підлягають оподаткуванню операції з реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії.

Оскільки Товариство має діючу ліцензію на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, зобов’язане за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларацій незалежно від того, чи провадило господарську діяльність у звітному періоді.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультацій має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.