Державна податкова служба України з урахуванням пункту другою постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання Державної податкової служби України» розглянула звернення щодо можливості застосування підприємством положень пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та складання зведеної податкової накладної за операціями підприємства з постачання послуг із організації здійснення купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на доб/ наперед» (далі - РДН) та внутрішньодобовому ринку (далі - ВДР) і операціями з постачання послуг із організації прийняття учасником ринку електричної енерг ї участі на РДН і ВДР та, враховуючи роз’яснення Національної комісії, щэ здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 19.08.2019 № 8759/28.1/7-19, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, а також відносини, пов'язані з виробництвом, передачек, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії длі забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам регулюються Законом України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019).
Оператор ринку електричної енергії (далі - оператор ринку) - це юридична особа, яка забезпечує функціонування РДН і ВДР та організацію купівлі-продажу7 електричної енергії на цих ринках (підпункт 54 пункту 1 статті 1 Закону № 2019), При цьому РДН - це сегмент ринку електричної енергії, на якому здійснюється купівля-продаж електричної енергії на наступну за днем проведення торгів добу, ВДР - це сегмент ринку електричної енергії, на якому купівля-продаж електричної енергії здійснюється безперервно після завершення торгів на РДН та впродовж доби фізичного постачання електричної енергії (підпункти 14 і 71 пункту 1 статті 1 Закону № 2019).
Відповідно до пункту 1 статті 8 Закону № 2019 господарська діяльність : виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умовк отримання відповідної ліцензії.
Повноваження, функції, права та обов'язки оператора ринку визначене статтею 51 Закону № 2019.
Оператор ринку забезпечує функціонування РДН та ВДР, а також здійснює організацію купівлі-продажу електричної енергії для доби постачання на підставі ліцензії.
Оператор ринку має право провадити діяльність з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії після отримання ним відповідної ліцензії та укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
Оператор ринку не має права здійснювати діяльність з виробництв а, передачі, розподілу та постачання електричної енергії споживачу, а також трейдерську діяльність.
Статут державного підприємства «Оператор ринку» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року № 454 (далі - Статут № 454)
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності зі здійснення функцій оператора ринку затверджено постановою Національної комісії, шо здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ві ц 27.12.2017 № 1466.
Правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку затверджен э постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфера м енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 308 (у редакції постанова НКРЕКП від 24.06.2019 № 1169) (далі - Правила № 308).
Порядок визначення вартості послуг оператора ринку та порядок їх оплат а визначено пунктом 4.4 розділу IV Правил № 308.
Вартість послуг оператора ринку, що надаються на РДН та ВДР, складаєтьс і із:
фіксованого платежу за участь на РДН і ВДР;
платежу за здійснення операцій купівлі-продажу на РДН і ВДР, що визначається за формулою, визначеною у підпункті 2 підпункту 4.4.2 пункту 4.4 розділу IV Правил № 308.
Фіксований платіж за участь на РДН і ВДР оплачується щомісяця у вигляд і повної попередньої оплати.
Оператор ринку у перший робочий день кожного календарного місяця надає учасникам РДН і ВДР рахунки на сплату фіксованого платежу за участь на РДН і ВДР за відповідний календарний місяць.
Платіж за здійснення операцій купівлі-продажу на РДН і ВДР оплачується щоденно за результатами проведених торгів на РДН і ВДР.
Учасники РДН і ВДР сплачують платіж оператору ринку за здійснення операцій купівлі-продажу на РДН і ВДР на підставі відповідних рахунків, що формуються у програмному забезпеченні оператора ринку.
Як зазначено у роз’ясненні Національної комісії, що здійснює державно регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 19.08.2014 № 8759/28.1/7-19 здійснення оператором ринку купівлі та продажу електричної енергії на ринку РДН на підставі відповідних договорів, укладених за правилами РДН і ВДР, є організацією купівлі-продажу електричної енергії для доби постачання на РДН, та відповідно діяльністю із здійснення функцій оператора ринку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 розділу І ПКУ у разі якщо поняття терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування
застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права н з розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
З метою застосування терміна «постачання товарів» електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
При цьому пролазе (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ, Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2017 № 276) (далі - Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, ще сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в раз постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у кас платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківськії установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктами 201.1, 201.4, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податковій х зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачанні товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачанні яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дні місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних суме коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
З метою застосування норм пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ платник податку самостійно визначає товари/послуги. постачання яких має безперервний або ритмічний характер, виходячи з умов договору.
Пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання га водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань т а податкового кредиту за касовим методом.
Норма пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ поширюється на операції, а якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та пункті 198.2 статті 198 розділу V ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди д о 1 січня 2022 року.
У разі якщо операції, визначені цим пунктом, мають безперервний аіб з ритмічний характер постачання, платники податку:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Під касовим методом для цілей оподаткування ПДВ згідно з розділом V ПКУ розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківськиі і рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу ПКУ).
З огляду на викладені норми законодавства, які регулюють діяльність на ринку електричної енергії, та їх роз’яснення, надане листом Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 19.08.2019 № 8759/28.1/7-19 на оператора ринку поширюються нормь пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, відповідно при здійсненні операцій : продажу (постачання) та купівлі (придбання) електричної енергії на РДН і ВДЇ оператор ринку визначає дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ за касовим методом.
При цьому за операціями з продажу (постачання) електричної енергії на РДВ і ВДР оператор ринку має право складати зведені податкові накладні за правилами, встановленими пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, оскільки Правилами № 308 і укладеними договорами визначено, що розрахунки за такими операціями здійснюються учасниками РДН і ВДР щоденно за результатами проведених торгів та на підставі відповідних рахунків.
Також, зважаючи на те, що згідно з пунктом 4.4 розділу IV Правил № 308 фіксований платіж за участь на РДН і ВДР оплачується учасниками ринку електричної енергії оператору ринку одноразово (щомісяця у вигляді повної попередньої оплати), а не два чи більше разів на місяць, операція з постачання послуг із прийняття участі на РДН і ВДР не відповідає визначенню операції, б щ має безперервний або ритмічний характер постачання, а тому підстави для складання зведеної податкової накладної за такою операцією в оператора ринку відсутні.
У даному випадку податкова накладна складається оператором ринку у загальновстановленому порядку на дату отримання коштів, що надійшли на його поточний рахунок ж попередня оплата (аванс), за вказані вище послуги.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |