Головне управління ДПС у Львівській області розглянуло зверненні з питань виплати дивідендів і, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє наступне.
Права учасників господарських товариств, порядок розподілу прибутку встановлені Цивільним кодексом України (далі - ЦКУ) та Господарським кодексом України (далі - ГКУ), Законом України від 19 вересня 1991 року № 1576-ХІІ "Про господарські товариства" (далі - Закон № 1576).
Пунктом 1 статті 116 ЦКУ, зокрема, встановлено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди).
Згідно з частиною другою статті 57 ГКУ в установчих документах повинні бути зазначені порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків.
Відповідно до абзацу 1 статті 58 Закону № 1576-ХІІ, вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.
До компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, затвердження порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених цим та іншими законами (стаття 59 Закону № 1576-ХІІ).
Отже, відповідно до вимог чинного законодавства установчі документи господарського товариства мають містити відомості щодо порядку розподілу, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів).
Відповідно до підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Кодексу дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Пунктом 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів У крани
від 29 листопада 1999 року № 290, із змінами і доповненнями, встановлено, що дивіденди - частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства.
Таким чином, дивіденди розраховуються виходячи з прибутку, визначеного за правилами бухгалтерського обліку.
Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів визначений пунктом 57.1-1 статті 57 Кодексу.
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 цього Кодексу (підпункт 57.1-1.1 пункту 57.1-1 статті 57 Кодексу).
Відповідно до підпункту 57.1-1.2 пункту 57.1-1 статті 57 Кодексу, крім випадків, передбачених підпунктом 57. 1-1.З цього пункту, емітент корпоративних прів, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток.
Так, згідно з підпунктом 57.1-1.З пункту 57.1-1 статті 57 Кодексу авансовий внесок, передбачений пп. 57.1-1.2 цього пункту, не справляється у разі виплати дивідендів, зокрема, фізичним особам.
Отже, якщо підприємство приймає рішення про виплату дивідендів засновнику та учаснику підприємства - фізичним особам, то в цьому випадку авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів не справляється.
Відповідно до пункту 137.4 статті 137 Кодексу податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 статтею 137 Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік.
При цьому Декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
Сума дивідендів, виплачена фізичним особам у звітному (податковому) періоді відображається у рядках 1.1 та 1 додатка АВ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.04.2017 №467).
Оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Кодексу.
Особливості оподаткування дивідендів передбачено пунктом 1715 статті 170 Кодексу, відповідно до пп. 170.5.4 якого доходи у вигляді дивідендів остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною підпунктами 167.5.1 та 167.5.2 пункту 167.5 статті 167 Кодексу (підпункту 170.5.4 пункту 170.5 статті 170 Кодексу).
Згідно з підпунктом 167.5.1 пункту 167.5 статті 167 Кодексу ставку податку встановлено у розмірі 18 відсотків - для пасивних доходів, крім зазначених у підпунктах 167.5.2 та 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу.
Відповідно до підпункту 167.5.2 пункту 167.5 статті 167 Кодексу доходи у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування), оподатковуються за ставкою податку 5 відсотків.
Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статті 168 Кодексу.
Враховуючи зазначене, за нормами Кодексу, дохід у вигляді дивідендів, нарахований фізичній особі - резиденту суб'єктом господарювання, платником податку на прибуток підприємств оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватлея виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |