X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.09.2019 р. № 357/6/99-00-05-05-01-15/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визнання контрольованою операцією операції з відступлення права вимоги та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Як вбачається із запиту, Товариство у 2018 році передало право вимоги боргу (цесії) нерезиденту з організаційно-правовою формою LР, який зареєстрований у Сполученому Королівстві Великої Британії, за продані у 2017 році корпоративні права іншому нерезиденту.

Відповідно п.п. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відступлення права вимоги -операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Відповідно до статей 512 та 513 Цивільного кодексу України кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредитору.

Згідно із ст. 1 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні (далі - Закон № 996) господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства.

Відповідно до частин першої та п’ятої статті 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи; господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Підпунктом 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу визначено, що господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні ) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 млн грн (за вирахування непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Відповідно до п.п. 39.2.1.4 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, по можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків.

Згідно з п. 8 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290, дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визначається за умов, зокрема, якщо покупцеві передані ризики і вигоди, пов’язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив), є впевненість, що в результаті операцїї відбудеться збільшення економічних вигод підприємства.

Оскільки операції з відступлення права вимоги впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток платника податку, то такі операції у разі одночасного дотримання вимог, передбачених підпунктами 39.2.1.1, 39.2.1.', 39.2.1.9 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, визнаються контрольованими.

Інформація про контрольовані операцій, здійснені платником у звітному період , зазначається у звіті про контрольовані операції.

Порядок складання звіту про контрольовані операції (далі - Порядок) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 18.01.2016 № 8 (зі змінами).

У розділі «Відомості про контрольовані операції» додатка до звіту про контрольовані операції зазначаються деталізовані відомості про всі контрольовані операції, здійснені з платником податків у звітному періоді із особою, інформація про яку зазначена у розділі «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» цього додатка.

Кожна контрольована операція повинна бути ідентифікована згідно з первинними документами відповідної господарської операції.

Водночас слід зазначити, що кожен конкретний випадок стосовно кваліфікації операцій має розглядатися з урахуванням договірних умов, обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.