Головне управління ДПС у Львівській області відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755 - VI, із змінами та доповненнями (далі - Кодекс) розглянуло звернення [....] (далі -Товариство) щодо розпорядника акцизного складу, складання і реєстрації акцизних накладних на операції з відпуску пального та в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, до 01 серпня Товариство орендувало АЗС, через яку відпускало нафтопродукти пред’явникам пластикових карток З 01 серпня 2019 року Товариство розриває договір оренди АЗС та передає всі нафтопродукти на відповідальне зберігання новому орендарю АЗС. Згідно договору відповідального зберігання та відпуску нафтопродуктів від 01.08.2019 року Товариство (Власник) передає, а ФОП (Зберігай) приймає на відповідальне зберігання нафтопродукти.
Зберігач має право відпускати зі зберігання нафтопродукти уповноваженим особам власника, що пред’являють паливні картки [....].
Власник сплачує винагороду Зберігану за виконані роботи (надані послуги) по зберіганню товару згідно наданого акту прийман зя-передачі виконаних робіт (наданих послуг).
Враховуючи вимоги Кодексу, які набули чинності з 1 липня 2019 року, Товариство просить надати відповіді на такі запитання щодо складання акцизних накладних на операції з відпуску пального ФОП пред’явникам ПК [....]- уповноваженим особам Товариства:
1. Хто є розпорядником акцизного складу з 1 серпня 2019 року?
2. Хто виписує та реєструє акцизні накладні?
3. Кого вказувати особою отримувачем пального у такій акцизній накладній?
4. У скількох примірниках виписувати таку акцизну накладну?
5. Які терміни реєстрації такої акцизної накладної?
Щодо питання 1.
Акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального (пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Розпорядник акцизного складу - суб’єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб’єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального (пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
З запиту не зрозуміло хто саме є новим орендарем АЗС з 01.08.2019 року.
При цьому, враховуючи наведене вище, розпорядником даного акцизного складу є суб’єкт господарювання, який здійснює навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщенням та/або територією, що відноситься до акцизного складу.
Щодо питань 2-5.
Згідно п.231.1 ст.213 Кодексу платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання;
реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу;
втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат;
зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.
Зокрема в акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов'язкові реквізити як повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, яка реалізує пальне;
код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, яка реалізує пальне, та суб'єкта господарювання - отримувача пального;
повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - суб'єкта господарювання - отримувача пального.
При реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" цього пункту:
можуть не заповнюватися виключно при реалізації пального не суб'єкту господарювання;
обов'язково заповнюються при реалізації пального суб'єкту господарювання із зазначенням даних, що ідентифікують такого суб'єкта господарювання.
Форма та порядок заповнення акцизної накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (п.231.2 ст.231 Кодексу)
Особа, яка реалізує пальне, зобов’язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального:
а) з акцизного складу:
для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального;
будь-яким іншим особам - не платникам податку;
б) з акцизного складу пересувного:
для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального;
будь-яким іншим особам - не платникам податку.
Особа, яка склала акцизну накладну в одному примірнику, зобов'язала зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Особа, яка реалізує пальне, зобов'язана скласти акцизну накладну в двох примірниках у разі реалізації пального:
а) з акцизного складу до іншого акцизного складу, в тому числі через трубопровід або з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального такий інший акцизний склад уже відомий;
б) з акцизного складу до акцизного складу пересувного;
в) з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного;
г) з акцизного складу пересувного до акцизного складу.
Особа, яка склала акцизну накладну в двох примірниках, зобов'язана зареєструвати перший примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу - отримувачу пального.
Розпорядник акцизного складу / розпорядник акцизного складу пересувного - отримувач пального зобов'язаний зареєструвати другий примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних після реєстрації першого примірника такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отримання пального на акцизний склад / акцизний склад пересувний.
Якщо платник податку одночасно є особою, яка реалізує та отримує пальне, складання та реєстрація акцизних накладних у двох примірниках здійснюються у встановленому цим пунктом порядку для складання та реєстрації акцизних накладних у двох примірниках.
При цьому, згідно п.231.4 ст.213 Кодексу право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.
Відповідно п.231.5 ст.231 Кодексу при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального.
Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні наклади / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Згідно п.231.6 ст.231 Кодексу реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється:
акцизних накладних, складених при реалізації пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію за право роздрібної торгівлі пальним, - не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального з акцизного складу;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального з акцизного складу пересувного;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу пересувного до акцизного складу - після фактичного отримання пального на акцизний склад, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою складання акцизної накладної;
другого примірника акцизної накладної - після фактичного отримання пального на акцизний склад / акцизний склад пересувний, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за днем отримання пального на акцизний склад 1 акцизний склад пересувний розпорядником акцизного складу / акцизного складу пересувного - отримувачем пального.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Для надання більш повної та ґрунтовної відповіді на ці питання Товариство має право повторно звернутись до контролюючого органу за індивідуальною податковою консультацією та надати копії відповідних документів, зокрема копії укладених договорів на зберігання та відвантаження пального, вказати суб’єкта господарювання, який має правовстановлюючі документи, що підтверджують право власності або користування приміщенням та/або територією, що відноситься до акцизного складу, чи зареєстрований даний суб’єкт господарювання платником акцизного податку та відповідно, чи зареєстровано цим платником у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового акцизний склад та отримано ліцензії на право роздрібної та/або оптової торгівлі пальним.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |