З урахуванням пункту другого постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання Державної податкової служби України» Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс): розглянула звернення на отримання індивідуальної податкової консультації Товариства, направлене Державній фіскальній службі і України, стосовно практичного застосування норм податкового законодавства щодо порядку реєстрації платником акцизного податку та подання Заявки на поповнення залишку пального.
У зверненні Товариство зазначає, що надає сільськогосподарські послуги із застосуванням власної та орендованої сільськогосподарської техніки (понад 200 одиниць), на правах оренди має 5 автозаправних станцій (АЗС), об’єм паливних ємностей на кожній з яких не перевищує 200 м. куб., пальне використовує виключно для власних потреб, техніку заправляє через паливороздавальні колонки; є платником податків на загальних підставах. На думку Товариства станом на 01.07.2019 року, наявні паливні склади Товариства не підпадали під визначення акцизного складу в розумінні п.п.14.1.6 п.14.1 ст. 14 Кодексу.
Щодо реєстрації Товариства як платника акцизного податку з реалізації пального (питання перше)
Відповідно до п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад - це, зокрема, приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність , шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Відповідно до пп. «б» - «г» п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу не є паливним акцизним складом:
приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб’єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне з обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам (п.п. «б»);
приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб’єкт господарювання -платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації тд зберігання пального іншим особам (п.п. «в»);
паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо з транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої (п.п. «г»).
Відповідно до п.п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розпорядником паливного акцизного складу є суб’єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, щр підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Отже, враховуючи викладене вище та той факт, що Товариство отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що перевищують; 1000 кубічних метрів, то місця зберігання пального Товариства підпадають під визначення акцизний склад, а Товариство вважається розпорядником акцизного складу.
При цьому під визначення реалізації пального підпадають операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу: до акцизного складу / акцизного складу пересувного, для власного споживання чи промислової переробки, будь-яким іншим особам (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до п.231.3 ст. 231 Кодексу особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов’язана складати акцизну накладну у разі реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу (акцизного складу пересувного): для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального або спирту етилового; будь-яким іншим особам - не платникам податку.
Відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий є платником акцизного податку.
Відповідно до п.п. 212.3.4 п.212.3 ст. 212 Кодексу особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Відповідно до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового Товариство зареєструвалось платником акцизного податку з реалізації пального з 21.08.2019 за реєстраційним № 3608.
Щодо подання Заявки на поповнення залишку пального
Товариство зареєструвалось платником акцизного податку з реалізації пального 21.08.2019 та, відповідно, розподіл обсягів залишків пального станом на 01.07.2019, що обліковувались у СЕАРП у відповідності до вимог пункту 23 підрозділу 5 розділу XX Кодексу не здійснювало.
Якщо обсяг, визначений відповідно до п. 232.3 ст. 232 Кодексу, не меншим за обсяг пального або спирту етилового в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, платник податку зобов’язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального або спирту етилового, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими п.п. 215.3.1 або п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового в СЕА РПСЕ. Інших механізмів поповнення залишку пального чинним! податковим законодавством не передбачено.
Додатково необхідно зазначити, що за інформацією Товариство отримало пальне, що перевищує обсяг 1000 кубічних метрів, за один місяць серпень, а не за календарний рік, як це передбачено положеннями Кодексу (п.п. «б» п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Вказані поставки здійснювались у т.ч. за угодами укладеними до серпня та липня 2019 року.
При цьому відповідно до статей 42 - 44 Господарського кодексу України: підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на-власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і! соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42); особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами (п. 2 ст. 43); підприємництво здійснюється на основі самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, а також комерційного розрахунку та1 власного комерційного ризику (п. 1 ст. 44).
Тобто Товариством протягом І півріччя 2019 року (з моменту опублікування відповідних змін до Кодексу, які набрали чинності з 1 липня 2019 року), при прийнятті рішення не реєструватися до 01.07.2019 року платником акцизного податку з реалізації пального, фактично. не використані наявні у нього права з формування програми свої діяльності та здійснення відповідних комерційних розрахунків.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |