X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.09.2019 р. № 387/ІПК/10/13-01-33.01

Головним управлінням ДПС у Львівській області, як правонаступником прав та обов’язків Головного управління ДФС у Львівській області розглянуто звернення та керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - Податковий кодекс) в межах компетенції надає індивідуальну податкову консультацію з питань відображення у формі № 1 ДФ плати за оренду нерухомості.

Відповідно до п.1 ст.283 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436 - IV із змінами та доповненнями (далі - Господарський кодекс), за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ст.761 Цивільного кодексу України від 16.01.2019 № 435-ІV із змінами та доповненнями (далі - Цивільний кодекс), право передання майна у найм (оренду) має власник речі або особа, якій належать майнові права.

Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму (оренди).

Істотними умовами договору оренди є:

об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації);

строк, на який укладається договір оренди;

орендна плата з урахуванням її індексації;

порядок використання амортизаційних відрахувань;

відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (п.1 ст.284 Господарського кодексу).

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу, відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст.163 якого об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника, податку включається зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п.170.1 ст.170 Податкового кодексу (пп. 164.2.5 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу).

Порядок оподаткування доходів фізичної особи від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) визначено п.п. 170.1 ст.170 Податкового кодексу.

Відповідно до п.п. 170.1.2 п.170.1    ст.170 Податкового кодексу, податковим агентом платника податку - орендодавця, під час нарахування доходу від надання в оренду об’єктів нерухомості, інших, ніж зазначені в пп. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під такою нерухомістю, чи присадибну ділянку), є орендар.

При цьому об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.

Доходи, зазначені у підпунктах 170,1.1 - 170.1.3 п. 170.1 ст.170  Податкового кодексу, оподатковуються податковим агентом під час їх  нарахування (виплати) за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст.167 Податкового кодексу (п.п. 170.1.4 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу).

Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором  (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування,  визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу  (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи  фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Податкового кодексу.

 Податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст.14  Податкового кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок 1 використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст.167 Податкового  кодексу, та ставку військового збору 1,5 відс., визначену в п.п. 1.3 п. 16 -1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу (п.п. 168.1.1 п.168.1 ст.168  Податкового кодексу).

Отже, дохід у вигляді орендної плати, який нараховується (виплачується) юридичною особою (орендарем) на користь фізичної особи (орендодавця), включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується податком на , доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

  Особи, які відповідно до Податкового кодексу мають статус податкових І агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені Податковим кодексом для ; податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них  податку до контролюючого органу за місцем свого розташування (п.п. „б” п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу).

 Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового  розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями.

Враховуючи викладене, якщо договір оренди приміщення укладено з фізичною особою - власником майна (орендодавець), інтереси якої  представляє особа, яка діє по довіреності, орендні платежі нараховуються і (виплачуються) на користь орендодавця та у податковому розрахунку за  ф.1- ДФ відображається нарахована (виплачена) сума орендних платежів із зазначенням реєстраційного номера облікової картки власника майна.

Зауважуємо, що відповідно до ст.1000 Цивільного кодексу за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за  рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії.

Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя.

Договором доручення може бути встановлено виключне право повіреного на вчинення від імені та за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором.

У договорі доручення або у виданій на підставі договору довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному.

Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними (частина перша ст.1003 Цивільного кодексу).

Отже, з питання визначення правомірності сплати орендної плати на підставі довіреності можете звернутися до Міністерства юстиції України.

Відповідно до п.52.2 ст.52 Податкового кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.