X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ОФІС ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ДПС

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.09.2019 р. № 389/ІПК/28-10-27-01-11

Офіс великих платників податків ДПС розглянув лист ПрАТ_____________
від ____ з питання застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) якщо безготівкові розрахунки за добровільні та обов’язкові послуги страхування фізичні особи-покупці здійснюють за посередництва небанківськлх фінансових установ через електронні платіжні засоби, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Закон України від 03 вересня 2015 року №675-VIII "Про електронну комерцію" (далі - Закон №675) визначає засади діяльності у сфері електронної комерції, встановлює порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем та визначає права і обов'язки учасників відносин у сфері електронної комерції.

Так, пп.2, п.п.14 п. 1 ст. З Закону №675 визначено наступні терміни:

електронна торгівля - господарська діяльність у сфері електронної купівлі-продажу, реалізації товарів дистанційним способом покупцю шляхом вчинення електронних правочинів із використанням інформаційно-телекомунікаційних систем;

реалізація товару дистанційним способом - укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному Законом №675, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв'язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору.

Отже, Законом №675 здійснення електронної торгівлі та реалізації страхових послуг дистанційним способом не передбачено, окрім надання інформаційних електронних послуг. Крім того Закон №675 застосовується лише в частині правочинів, вчинених в електронній формі, та не суперечить спеціальному законодавству, що регулює здійснення послуг із страхування, зокрема Закону України від 07.03.1996 №85/96-ВР "Про страхування" (далі - Закон №85).

Так, статтею 16 розділу II Закону №85 встановлено, що договір страхуваннія -це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Згідно з п.1 та 2 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" еід 06 липня 1995 року №265/95-ВР, із змінами і доповненнями (далі - Закон №265), суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чек в, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджую гь виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом №265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахунков их книжок;

видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 № 1336 "Поо забезпечення реалізації статті 10 Закону №265" (із змінами та доповненнями) затверджено "Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операція" (далі - Перелік).

Згідно з п. 20 Переліку дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО страхування майнових та особистих ризиків фізичних осіб, яке проводиться страховими агентами за  межами  приміщення  страховика, крім обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів за додатковими договорами ("Зелена Картка").

Таким чином, страхування майнових та особистих ризиків фізичних осіб, яке проводиться страховими агентами за межами приміщення страховика, може здійснюватись без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

В інших випадках надання послуг страховими компаніями та їх агентами здійснюється із застосуванням зареєстрованих, опломбованих у встановленому порядку та переведених у фіскальний режим роботи РРО.

Статтею 2 Закону №265 визначено, що розрахункова операція - де приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа що до оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) - оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отриманая покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Згідно із абзацем другим пункту 2 статті 9 Закону №265 РРО не застосовуються при виконанні банківських операцій, крім операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки дтя подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі — ПТКС), за винятком ПТКС, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.

Згідно з розділом VII "Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням", затвердженого постановсю Правління Нацбанку від 05.11.2014 №705, із змінами і доповненнями (далі -Положення), документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням електронних платіжних засобів, можуть бути в паперовій та/або електронній формі.

Операції користувачів повинні виконуватися з оформленням квитанції платіжного термінала, чека банкомата, сліпа та інших документів за операціями з використанням електронних платіжних засобів у паперовій формі, що складаються та друкуються державною мовою за місцем проведення операції в такій кількості примірників, яка потрібна для всіх учасників операції, та/або документів в електронній формі, передбачених правилами платіжної системи.

Під час здійснення операцій з використанням електронних платіжних засоб в у сфері електронної комерції та систем дистанційного обслуговування дозволяється формування в електронній формі документа за операцією з використанням електронного платіжного засобу за умови доставки його користувачу.

Операції, що здійснюються з використанням платіжних карток з застосуванням імпринтерів (пристрою, призначеного для перенесення рельєфних реквізитів платіжної картки на сліп для формування документа), повинні виконуватися з оформленням сліпа (паперовий документ, який підтверджує здійснення операції з використанням платіжної картки і містить набір даних щодз цієї операції та реквізити платіжної картки), форма якого визначається платіжної з системою.

Документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів мають статус первинних документів та можуть бути використані під чaс урегулювання спірних питань.

Розрахунковим документом є документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом №265, і зареєстрованим у встановленому порядку РРО або заповнений вручну (ст.2 Закону №265).

Отже, якщо безготівкові розрахунки за отримані послуги, пов’язані із страхуванням, фізичні особи-покупці здійснюють за посередництва небанківських фінансових установ без відкриття рахунків за допомогою платіжних карт або платіжних систем із використанням мережі Інтернет (електронних платіжних засобів), то вказана операція оформлюється відповідним первинним документом у паперовій (електронній) формі.

При цьому, здійснюючи вказані розрахунки за послуги суб'єкті господарювання зобов'язані відповідно до Закону №265 застосовувати РРО Розрахункові документи встановленої форми (чек з РРО) із зазначенням формі оплати - безготівковий розрахунок (оплата тощо) видаються у випадку  безпосереднього надання послуг покупцю під час надання йому послуг.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.