Державна податкова служба України розглянула звернення на отримання податкової консультації щодо порядку застосування захищених носіїв особистих ключів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Статтями 6 та 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діють у межах повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
ДПС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Загальні норми щодо складання, подання податкової декларації до контролюючих органів та її прийняття зазначено у главі 2 Кодексу.
Порядок подання податкової декларації до контролюючих органів визначений статтею 49 Кодексу.
Податкова декларація подається за звітний період у встановлені Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронним документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно до підпункту 48.5.1 пункту 48.5 статті 48 Кодексу податкова звітність повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником.
Подання документів засобами електронного зв’язку в електронній формі здійснюється платниками відповідно до норм законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги», наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 «Про затвердження Порядку обміну електронними документами (з контролюючими органами», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (далі — Порядок обміну), на підставі Договору про визнання електронних документів (далі — Договір) шляхом надсилання заяви про приєднання до Договору, що визначає взаємовідносини суб’єктів електронного документообігу.
Юридичні особи набувають статусу суб’єкта електронного документообігу з дати укладення Договору, примірну форму якого визначено у додатку 1 до Порядку обміну, шляхом приєднання до нього на підставі заяви про приєднання до Договору у порядку, визначеному розділом ІІІ Порядку обміну.
Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг Інформаційно-довідковий департамент ДПС (далі — Надавач) надає безкоштовні електрони довірчі послуги (далі — ЕДП) органам державної влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності, іншим суб’єктам господарської діяльності та фізичним особам відповідно до Регламенту Надавача, погодженого 19.09.2019 Першим заступником Голови Держспецзв’язку і затвердженого 26.09.2019 Головою ДПС, та чинного законодавства України.
Пунктом 24 частини першої статті 1 Закону України від 05 жовта 2017 року № 2155-VІІІ «Про електронні довірчі послуги» (далі — Закон) визначено, що кваліфікований надавач електронних довірчих послуг — юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, фізична особа - підприємець, яка надає одну або більше електронних довірчих послуг, діяльність якої відповідає вимогам цього Закону та відомості про яку внесені до Довірчого списку.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 1 Закону засіб кваліфікованого електронного підпису чи печатки — апаратно-програмний або апаратний пристрій чи програмне забезпечення, які реалізують криптографічні алгоритми генерації пар ключів та/або створення кваліфікованого електронного підпису чи печатки, та/або перевіки кваліфікованого електронного підпису чи печатки, та/або зберігання особистого ключа кваліфікованого електронного підпису чи печатки, ящй відповідає вимогам Закону.
Частиною першою статті 19 Закону встановлено, що засоби кваліфікованого електронного підпису чи печатки повинні забезпечувати:
— належний рівень унікальності пари ключів, що ними генеруються;
— конфіденційність особистих ключів під час їх генерації, зберігання та створення кваліфікованого електронного підпису чи печатки;
— захист від доступу до особистих ключів сторонніх осіб.
Вимоги до засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідність засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки зазначеним вимогам підтверджується документами про відповідність або позитивними експертними висновками за результатами їх державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації (частина третя статті 19 Закону).
Згідно з пунктом 35 Вимог у сфері ЕДП, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2018 року № 992 (далі — Вимоги), Надавач надає кваліфіковані електронні довірчі послуги відповідно до вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг та регламенту роботи Надавача.
Відповідно до підпунктів 1, 7 пункту 77 Вимог під час надання кваліфікованої електронної довірчої послуги із створення, перевірки та підтвердження кваліфікованих електронних підписів чи печаток надавачем забезпечується використання підписувачем або створювачем електронної печатки виключно засобу кваліфікованого електронного підпису (далі — КЕП) чи печатки та кваліфікованого сертифіката електронного підпису чи печатки, захист від доступу сторонніх осіб до параметрів особистого ключа підписувача або створювача електронної печатки під час використання засобу КЕП чи печатки.
Водночас частиною другою статті 18 Закону встановлено, що КЕП чи печатка вважаються такими, що пройшли перевірку та отримали підтвердження, якщо:
— перевірку КЕП чи печатки проведено засобом кваліфікованого електронного підпису чи печатки;
— перевіркою встановлено, що відповідно до вимог цього Закону на момент створення КЕП чи печатки був чинним кваліфікований сертифікат електронного підпису чи печатки підписувача чи створювача електронної печатки;
— за допомогою кваліфікованого сертифіката електронного підпису чи печатки і здійснено ідентифікацію підписувача чи створювача електронної печатки;
— під час перевірки за допомогою кваліфікованого сертифіката електронного підпису чи печатки отримано підтвердження того, що особистий ключ, який належить підписувачу чи створювачу електронної печатки, зберігається в засобі КЕП чи печатки;
— під час перевірки підтверджено цілісність електронних даних в електронній формі, з якими пов’язаний цей КЕП чи печатка.
Крім цього, згідно з пунктом 12 частини другої статті 23 Закону кваліфіковані сертифікати відкритих ключів обов’язково повинні містити відомості про те, що особистий ключ зберігається в засобі КЕП чи печатки (для кваліфікованого сертифіката електронного підпису чи печатки) (далі — засіб КЕП).
Формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа без генерації та зберігання відповідного особистого ключа в засобі КЕП є порушенням зазначених вище вимог Закону.
Електронний цифровий підпис та посилений сертифікат відкритого ключа, що його підтверджує, видані відповідно до вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис» до набрання чинності Законом використовуються користувачами електронних довірчих послуг кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг, які продовжують їх обслуговувати, відповідно як КЕП та кваліфікований сертифікат електронного підпису до закінчення строку дії посиленого сертифіката відкритого ключа, але не пізніше двох років з дня набрання чинності Законом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |