Головне управління ДФС в Одеській області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс), на запит Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) в межах компетенції повідомляє наступне.
Основним законодавчим актом, що регулює земельні відносини в Україні є Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ (далі -Земельний кодекс), а справляння плати за землю здійснюється відповідно до Податкового кодексу України від 02.12.2010 N 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - Податковий кодекс).
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно зі ст. 269 Податкового кодексу платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Ст. 270 Податкового кодексу визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Земельні ділянки, на яких розташовано багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 42 Земельного кодексу).
Слід зазначити, що юридичні особи самостійно обчислюють суму податкового зобов’язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, встановлених у рішеннях органів місцевого самоврядування.
Базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнтів індексації (ст.271 Податкового кодексу).
Одеською міською радою прийнято рішення від 10.06.2015р. №6762-VI «Про встановлення ставок земельного податку в м. Одесі», яким затверджено Положення про податок на майно (в частині плати за землю) і Перелік категорій платників та розмір ставок земельного податку (далі - Перелік).
Для власників та користувачів земельних ділянок, зайнятих житловим фондом, розмір ставки земельного податку становить 0,03 відсотка нормативної грошової оцінки землі (п.5 Переліку).
Відповідно до ч. І ст. 73 Закону України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Уіфаїні» та ст. 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковими для виконання на відповідній території.
З урахуванням викладеного, ОСББ є платником земельного податку за всю площу земельної ділянки під багатоквартирним житловим будинком з урахуванням прибудинкової території у розмірі 0,03 відсотка нормативної грошової оцінки землі.
Разом з цим звертаємо увагу на наявну судову практику стягнення на користь органів місцевого самоврядування плати за використання земельних ділянок у належному розмірі у випадках використання безпідставно набутої земельної ділянки. Зокрема суб’єктів, які, порушуючи ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, використовують безпідставно набуті земельні ділянки, постановами Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015р., а також від 30.11.2016р. зобов’язано компенсувати завдану власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) у формі не отриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Згідно з п.52.2 ст.52 Податкового кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультація.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |