Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) за результатами розгляду запиту на отримання індивідуальної податкової консультації Товариства та в межах компетенції повідомляє таке.
Товариство планує здійснювати виробництво та реалізацію біоетанолу за наявності ліцензії на виробництво біоетанолу.
З урахуванням викладеного, платник податків звертається з проханням надати інформацію щодо:
— порядку реалізації Товариством біоетанолу (код товару згідно УКТ ЗЕД 2207 20 00 10) на експорт;
— переліку документів, які мають супроводжувати партію такого товару;
— порядку відпуску та транспортування Товариством біоетанолу при здійсненні його реалізації на експорт;
— ставок податків та порядку оподаткування, що підлягають застосуванню до Товариства при здійсненні ним операцій із експорту біоетанолу.
Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництіа, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, спиртом етиловим на території України визначено Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі — Закон № 481)
Підпунктом 14.1.14 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, абзацом шостим статті 1 Закону № 481 визначено, що біоетанол — це спирт етиловий зневоджений, який виготовлений з біомаси або із спирту етилового-сирцю для використання як біопаливо або біокомпонент, та належить до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД
Відповідно до вимог статті 2 Закону № 481 виробництво біоетанолу може здійснюватися на підприємствах усіх форм власності за наявності у них ліцензії, внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту.
При цьому приміщення, в яких здійснюється виробництво біоетанолу, та місця зберігання біоетанолу, розташовані на підприємстві, яке виробляє біоетанол, вважаються акцизним складом.
Частиною першою статті 14 Закону № 481 визначено, що експорт спирту етилового здійснюються лише державними підприємствами (організаціями), спеціально уповноваженими на це Кабінетом Міністрів України.
Суб’єкти господарювання — виробники спирту етилового здійснюють його реалізацію на експорт через державні підприємства (організації), спеціально уповноважені на це Кабінетом Міністрів України (частина десята статті 14 Закону № 481).
Пунктом 3 постанови Кабінету міністрів України від 28 липня 2010 реку № 672 «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості» ДП «Укрспирт» уповноважено здійснювати експорт спирту етилового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового (код згідно з УКТ ЗЕД 2207 і 2208).
Відповідно до вимог абзацу десятого статті 1 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі — Закон № 959) експорт (експорт товарів) — це продаж товарів українськими суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб’єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України.
Таким чином, порядок реалізації біоетанолу Товариством здійснюється відповідно до зовнішньоекономічного договору (контракту), який згідно з абзацом тринадцятим статті 1 Закону № 959 є домовленістю двох або більше суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, що спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов’язків у зовнішньоекономічній діяльності, з урахуванням вимог статті 4 Закону № 481.
Відповідно до вимог пункту 1.4 частини 1 «Інструкції про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв» затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 28.04.2005 № 154, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.07.2005 за № 817/11057 перевезення продукції автомобільним транспортом у межах України здійснюється за умови наявності оформленої належним чином відповідної товарно-транспортної накладної встановленого зразка форми № 1-ТН /спирт/, № 1-ТН /вкд/ або № 1-ТН /алкогольні напої/.
Пунктом 1 частини 1 Розділу II «Інструкції з приймання, зберігання, відпуску, транспортування та обліку спирту етилового», що затверджена наказом Міністерства аграрної політики України від 13.04.2009 № 264, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 за № 591/16607 (далі — Інструкція № 264) встановлено, що відпуск спирту здійснюють партіями.
Партією вважаться кількість спирту одного найменування, однієї дата відвантаження, яка оформлена одним документом про якість та одним супровідним документом (форма № 1-ТН/спирт/) чи залізничною накладною.
Згідно з пунктом 6 частини 3 Розділу II Інстукції № 264 відпуск спирту оформляють, зокрема актом про відвантаження І приймання спирту за формою з П-24, який складають на кожне відвантаження (відпуск) спирту і продуктів брагоректифікації залізницею, автотранспортом або водним транспортом.
Відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу доходів і зборів на такому акцизному складі (частина шоста статті 14 Закону № 481).
Пунктом 1 статті 82 Митного кодексу України експорт (остаточне вивезення) це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення.
Згідно з пунктом 1 статті 121 Митного кодексу України українські товари зберігаються під митним контролем із умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності у митному режимі — митний склад.
Пунктом 2 статті 122 Митного кодексу України визначено, що для поміщення товарів у митний режим митного складу органу доходів і зборів подаються митна декларація, товарно-транспортний документ на перевезення та рахунок (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару.
Товари, що поміщуються у митний режим митного складу, декларуються органу доходів і зборів утримувачем митного складу.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Кодексу, товариство, як платник податку на додану вартість, зобов’язаний на дату виникнення податкових зобов’язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до вимог пункту 231.1 статті 231 Кодексу Товариство, як платник акцизного податку при реалізації спирту етилового зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну реалізованого спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до вимог статті 10 Закону № 481 біоетанол підлягає підтвердженню відповідності в законодавчо регульованій сфері шляхом сертифікації, відповідність біоетанолу підтверджується наявністю у його виробника або імпортера сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності.
Реєстраційні номери сертифікатів відповідності або свідоцтв про визнання відповідності, виданих на біоетанол зазначаються у документах, згідно з якими передається відповідна продукція.
Таким чином, при відвантаженні Товариством біоетанолу на експорт, партія такого товару повинна бути оформлена відповідно до вимог Кодексу, Митного кодексу України, Закону № 481, Інстукцїї № 264 та переліку документів зазначених вище.
Підпунктом 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 Кодексу визначено, що акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий, повинні бути обладнані на кожному місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованому на акцизному складі, витратомірами-лічильниками спирту етилового, що призначені для безперервного вимірювання, запам’ятовування, фіксування та відображення в електронному вигляді даних про обсяг отримання або відпуску спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведених до температури 20° С, та обсяг вмісту денатуруючих добавок, зареєстрованим в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Платники податку — розпорядники акцизних складів зобов’язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах витратоміри-лічильники спирту етилового у розрізі акцизних складів — в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового;
б) усі акцизні склади — у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Забороняється отримання та реалізація спирту етилового без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників спирту етилового, без реєстрації акцизного складу, а також через кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, на якому вийшов з ладу або відсутній витратомір-лічильник спирту етилового.
Таким чином, відпуск та транспортування на митній території України Товариством біоетанолу з акцизного складу, на території якого виробляється спирт етиловий (біоетанол), здійснюється за умови обліку відпущеної партії біоетанолу витратомірами-лічильниками спирту етилового, що зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового, за умови дотримання вимог Кодексу, Митного кодексу України, Закону № 481 та у порядку, передбаченого Інстукцією № 264.
Товариство, як платник податку на додану вартість, відповідно до вимог підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 191 Кодексу здійснює вивезення біоетанолу за межі митної території України у митному режимі експорту з якого справляється податок на додану вартість за нульовою ставкою.
Згідно з підпунктом 213.2.1 пункту 213.2 статті 213 Кодексу вивезення (експорту) біоетанолу Товариством за межі митної території України не підлягає оподаткуванню акцизним податком.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |