Державна податкова служба України з урахуванням пункту другого постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання Державної податкової служби України» розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операції з отримання від інвестора коштів в якості компенсації вартості ліквідованих основних засобів, послуг з проведення незалежної оцінки, демонтажу об’єктів нерухомого майна та щодо документального підтвердження ліквідації основних засобів і щодо права платника на податковий кредит у разі сплати податкових зобов’язань інвестором та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Пунктом 1 статті 528 ЦКУ встановлено, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто.
У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.
Згідно з пунктом 1 статті 27 Закону України від 17 травня 2012 року № 4709-VI «Про морські порти України» компенсація інвестицій, внесених суб’єктами господарювання у стратегічні об’єкти портової інфраструктури, що є об’єктами державної власності, здійснюється на підставі відповідних договорів, що укладаються адміністрацією морських портів України та інвесторами в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Щодо оподаткування ПДВ операції з ліквідації основних засобів, послуг з проведення незалежної оцінки, демонтажу об’єктів нерухомого майна та документального підтвердження ліквідації основних засобів.
Як зазначено у зверненні, між платником та інвестором укладено договір щодо реалізації інвестиційного проекту будівництва універсального перезавантажувального комплексу.
За умовами договору інвестор компенсує платнику вартість ліквідованих основних засобів, послуг з проведення незалежної оцінки, демонтажу об’єктів нерухомого майна тощо.
Отримані в результаті такої ліквідації комплектуючі вироби та інші матеріали інвестору не передаються, а оприбутковуються на балансі платника.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачанні товарів/послуг, місце постачання яких, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ, розташоване на митній території України.
Підпунктом 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ визначено, ще постачання товарів — будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
При цьому постачання товарів визначене як ліквідація платником податку за власним бажанням необоротних активів, які перебувають у такого платника.
Постачання послуг — це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Враховуючи викладене, розглянута у зверненні операція з отримання платником від інвестора коштів в якості компенсації вартості ліквідованих основних засобів, послуг з проведення незалежної оцінки, демонтажу об’єктів нерухомого майна — не є операцією з постачання товарів/послуг та ПДВ не оподатковується.
Згідно з пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ у разі якщо основи виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.
Водночас згідно з підпунктом 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ та обзацом другим пункту 189.9 статті 189 розділу V ПКУ не нараховуються податкові зобов'язання з ПДВ та не розглядається як постачання товарів випадки, коли основні виробничі засоби або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, а також в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення необоротних активів, або коли платник податку надає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення необоротних активів в інший спосіб, внаслідок чого необоротний актив не може використовуватися за первісним призначенням.
При цьому відповідно до підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, — у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).
Таким чином, у випадку ліквідації основних засобів у зв'язку з їх демонтажем або перетворенням у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням, платник податку не нараховує податкові зобов'язання з ПДВ (в тому числі відповідно до норм пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ) у випадку подання контролюючому органу належним чином оформленого акта на їх списання за формою, встановленою наказом Міністерства статистики України «Про затвердження типових форм первинного обліку» від 29 грудня 1995 року № 352, або за довільною формою, за умови, що такий документ міститиме всю необхідну інформацію, яка дозволяє ідентифікувати операцію, та матиме належні реквізити первинного документа.
Незалежно від форми складання документа на списання основних засобів такий документ має підтверджувати факт знищення, розібрання або перетворення основних засобів в інший спосіб, внаслідок чого основний засіб не може використовуватися за первісним призначенням.
При цьому ПКУ не визначено механізму подання платником податку контролюючому органу документів про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів.
У зв'язку із цим платник податку може подати такі документи (копії документів) контролюючому органу у загальновстановленому порядку за власною ініціативою або на запит контролюючого органу (або особисто платником податків, або уповноваженою на це особою, або поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, або засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису).
Перелік можливих підтверджуючих документів визначено в Узагальнюючій податковій консультації з деяких питань оподаткувати податком на додану вартість, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 673.
Щодо права на податковий кредит у разі оплати робіт інвестором.
Як зазначено у зверненні, відповідно до укладених договорів платник приймає від підрядної організації виконані роботи з проектування, ремонту модернізації, реконструкції або будівництва стратегічних об’єктів портової мікроструктури, а оплату за такі роботи (у вигляді авансу) здійснює інвестор.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникненні податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в ЄРПН і згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ надати покупцю за його вимогою.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, — покупця (отримувача) товарів/послуг (підпункт «д» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачанні товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).
Незалежно від того, що згідно з умовами договору обов’язок оплати за виконані підрядною організацію роботи з проектування, ремонту, модернізації реконструкції або будівництва стратегічних об’єктів портової мікроструктури покладено на інвестора, податкова накладна складається підрядником за першою подією на отримувача таких робіт.
Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою длі отримувача послуг для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту, та одночасно з цим такий отримувач послуг зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на суму, що була включена до податкового кредиту на підставі такої податкової накладної, з використанням механізму, визначеного пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |