Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно порядку оподаткування по операціям з оптової реалізації біоетанолу на внутрішньому ринку, та повідомляє.
У звернені Товариство зазначає, що ще в січні 2017 року отримала ліцензію на виробництво біоетанолу та найближчим часом планує розпочати виробництво біоетанолу.
Питання 1. Надати роз’яснення щодо порядку оптової реалізації Товариством біоетанолу на внутрішньому ринку України.
Основні засади щодо регулювання діяльності, пов’язаної з виробництвом і обігом спирту етилового на території України, визначає Закон України від19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зі змінами і доповненнями (далі — Закон № 481).
Відповідно до статті 2 Закону № 481 виробництво біоетанолу може здійснюватися на підприємствах усіх форм власності за наявності у них ліцензій.
Відповідно до статті 3 Закону № 481 ліцензії на виробництво біоетанолу видаються суб'єктам господарювання — юридичним особам.
Також, відповідно до цієї ж статті Закону № 481 ліцензії на виробництво біоетанолу видаються суб'єктам господарювання, які на момент подання заяви про видачу ліцензії є власниками або відповідно до інших не заборонених законодавством підстав володіють та/або користуються приміщеннями та обладнанням, що забезпечують повний технологічний цикл виробництва біоетанолу, за умови, що використання таких приміщень та обладнанні здійснює тільки один суб'єкт господарювання.
Статтею 1 Закону № 481 визначено поняття:
біоетанол — спирт етиловий зневоджений, виготовлений з біомаси або із спирту етилового — сирцю для використання як біопалива або біокомпонента, що належить до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД;
спирт етиловий — спирт етиловий — сирець, спирт етиловий ректифікований технічний, спирт етиловий денатурований (спирт технічний), спирт етиловий технічний, спирт етиловий ректифікований, що відповідають кодам 2207 і 2208 згідно з УКТ ЗЕД та виготовлені з крохмало- і цукровмісної сировини або з нехарчових видів сировини за спеціальними технологіями;
оптова торгівля — діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання.
Статтею 14 Закону № 481 передбачено наступне:
— оптова торгівля на території України спиртом етиловим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим здійснюється за наявності ліцензії лише державними підприємствами (організаціями), спеціально уповноваженими на це Кабінетом Міністрів України, крім оптової торгівлі спиртом етиловим на медичні та ветеринарні цілі, яка може здійснюватися за наявності ліцензії закладами охорони здоров'я та суб'єктами господарювання (організаціями) зооветеринарного постачання незалежно від форми власності.
Порядок ведення реєстру зазначених закладів охорони здоров'я та суб'єктів господарювання (організацій) зооветеринарного постачання встановлює Кабінет Міністрів України;
суб'єкти господарювання — виробники спирту етилового здійснюють його реалізацію вітчизняним споживачам через державні підприємства (організації), спеціально уповноважені на це Кабінетом Міністрів України, які отримали ліцензію на право оптової торгівлі.
Питання 2 3 та 4. Надати роз’яснення щодо відповідно: переліку документів, які мають супроводжувати партію такого товар/ (біоетанолу);
— порядку відпуску та транспортування біоетанолу при здійсненні його оптової реалізації на внутрішньому ринку України та відповідно;
— ставок податків та порядку оподаткування, що підлягають застосуванню до Товариства при здійсненні ним операцій із реалізації біоетенолу на внутрішньому ринку України.
Відповідно до п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі — Кодекс):
біоетанол — спирт етиловий зневоджений, який виготовлений з біомаси або із спирту етилового — сирцю для використання як біопаливо або біокомпонент та належить до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД;
спирт етиловий — всі види ректифікованого та дистильованого спирту етилового, біоетанол, інші види спирту етилового, зазначені у товарних позиціях 2207 та 2208 згідно з УКТ ЗЕД.
До підакцизних товарів належать:
— спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу "живого" бродіння) (п. 215.1 ст. 215 Кодексу).
Акцизний податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками у відповідності до п. 215.3 ст. 215 Кодексу:
— 2207 спирт етиловий, неденатурований, з концентрацією спирту 80 відсотків об'ємних одиниць або більше;
— спирт етиловий та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, денатуровані, будь-якої концентрації в одиницях виміру — гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, за ставкою податку - 126,96.
Відповідно до п. 212.1 ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує спирт етиловий.
Реалізація спирту етилового для цілей розділу VI Кодексу — будь-як операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) спирту етилового з переходом права власності на такий спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України :
акцизного складу / акцизного складу пересувного:
— до акцизного складу;
— до акцизного складу пересувного;
— для власного споживання чи промислової переробки;
— будь-яким іншим особам.
Поняття "реалізація спирту етилового" застосовується виключно для суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва спирту етилового (пп. 14.1.212 п. 14.1 ст.14 Кодексу).
Акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку (п. 230.1 ст. 230 Кодексу).
Відповідно до пп. 230.1.1. п. 230.1 ст. 230 акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий, повинні бути обладнані на кожному місті отримання та відпуску спирту етилового, розташованому на акцизному складі витратомірами-лічильниками спирту етилового, що призначені для безперервного вимірювання, запам'ятовування, фіксування та відображення в електронному вигляді даних про обсяг отримання або відпуску спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведених до температури 20° С, та обсяг вмісту денатуруючих добавок (далі — витратомір-лічильник спирту етилового), зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Більш детальна інформація щодо реєстрації та правильності облаштування акцизних складів викладена у статті 230 Кодексу.
Підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу визначено:
Особи, які здійснюватимуть реалізацію спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб підприємців до початку здійснення реалізації спирту етилового.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації спирту етилового заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації спирту етилового, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку. (пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу).
Об’єктами оподаткування акцизним податком є операції з:
— реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції); реалізації з акцизного складу / акцизного складу пересувного будь-яких обсягів спирту етилового понад обсяги, що:
— отримані з інших акцизних складів / акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
— ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належне оформленою митною декларацією;
— вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідне до підпункту 213.1.1 цього пункту, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених статтею 229 Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладним і в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
База оподаткування визначена у статті 214 Кодексу у відповідності до здійсненних операцій суб’єктами господарювання.
При здійсненні операцій з реалізації спирту етилового у платників податків виникає обов'язок у складанні акцизних накладних відповідно до ст. 231 Кодексу.
Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262 затверджено, зокрема, Порядок заповнення акцизних накладних.
В залежності від умов складання акцизних накладних пунктом 231.6 ст. 231 Кодексу встановлені відповідні терміни реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних в одному та в двох примірниках.
Пунктом 49.2і статті 49 Кодексу передбачено, зокрема що платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Порядок заповнення і подання декларації акцизного податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» із відповідними змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства фінансів України від 08.05.2019 № 189.
Для надання більш повної та ґрунтовної індивідуальної податкової консультації Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів, що підтверджують факт здійснення господарських операцій.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключне платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |