Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) розглянула лист [...] про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо складання акцизних накладних.
Товариство у запиті зазначає, що його представник придбаває пальне з акцизного складу іншого суб’єкта господарювання через паливороздавальні колонки в паливний бак транспортного засобу.
Питання 1. Чи відноситься придбання пального в бак автотранспортного засобу до терміну реалізація пального?
Питання 2. Чи потрібно реєструвати акцизну накладну для власного споживання суб’єктом господарювання, який є платником акцизного податку, у разі придбання ним пального з акцизного складу іншого суб’єкта господарювання через паливороздавальні колонки в паливний бак транспортного засобу?
Питання 3. Якщо все ж потрібно реєструвати акцизну накладну для власного споживання, та на який акцизний склад потрібно поповнювати бюджет, щоб її зареєструвати?
Відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального — це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:
— до акцизного складу;
— до акцизного складу пересувного;
— для власного споживання чи промислової переробки;
— будь-яким іншим особам.
Пунктом 231.1 ст. 231 Кодексу визначено обов’язок платника податку скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, зокрема при реалізації пального або спирту етилового.
Отже, придбання Товариством пального, в т.ч. у паливний бак транспортного засобу, не є операцією з реалізації пального в розумінні пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
У цьому випадку операцією з реалізації пального є операція з фізичного відпуску пального у паливний бак транспортного засобу Товариства, здійснена особою, з акцизного складу якої Товариство придбаває пальне.
Згідно з пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу не є акцизним складом паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої. Відповідно до пп. 14.1.6 1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад пересувний — транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.
Отже, паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі, не може вважатись акцизним складом / акцизним складом пересувним.
Пунктом 232.3 ст. 232 Кодексу визначено, що в системі електронного адміністрування реалізації пального або спирту етилового (далі — СЕАРП СЕ) зміна показника ЕАНаклОтр (тобто обсягу пального, на яке платник має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних) не відбувається на обсяги пального, що реалізується з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки, платнику податку — отримувачу пального.
До нормативного врегулювання питання обліку та відображення в СЕАРП СЕ операцій з реалізації пального з акцизного складу через паливороздавальні колонки у паливний бак транспортного засобу платника акцизного податку з реалізації пального, пропонуємо особі, що реалізує пальне, в акцизних накладних, складених на такі операції, у відповідному рядку зазначати ознаку щодо напряму використання пального «4» - реалізація пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.
У випадку, якщо особа, що реалізує пальне з акцизного складу шляхом заправлення транспортних засобів Товариства через паливороздавальні колонки, зазначає в акцизній накладній на такі операції напрям використання пального «4»:
— в СЕАРП СЕ на обсяги, зазначені в такій акцизній накладній, не відбувається збільшення обсягу пального, на яке Товариство має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
— у Товариства не виникає обов’язок складати акцизні накладні на власне споживання на обсяги пального, зазначені в такій накладній.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультаціє має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |