Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно складання акцизних накладних при ввезені на митну територію України ксилола, та повідомляє.
У звернені Товариство зазначає, що здійснює зовнішньоекономічну діяльність, в тому числі шляхом закупівлі підакцизних товарів в іноземний виробників. Щодо укладених договорів Товариство ввозить ксилол (відноситься до пального УКТ ЗЕД 2707 30 90 00), який для подалыног э використовується для потреб власного виробництва не підакцизної продукції (лако-фарбові вироби).
З огляду на вищевикладене, Товариство просить надати консультацію з наступних питань:
чи необхідно при ввезені на митну територію України ксилола складати акцизну накладну та реєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, якщо Товариство не є власником акцизного складу?
чи необхідно складати акцизну накладну при використані ксилола для власного споживання при виробництві непідакцизної продукції?
У своєму зверненні Товариство посилається на наказ Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 218 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповненні (коригування) залишку пального».
Повідомляємо, що вказаний вище нормативно-правовий документ втратив чинність із прийняттям наказу Міністерства фінансів України від 19.06.2019 року № 262 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнена? (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового» (далі - Порядок № 262).
Питання 1. Чи необхідно при ввезені на митну територію України ксилола складати акцизну накладну та реєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, якщо Товариство не є власником акцизного складу?
У пункті 2 Порядку № 262 зазначено, що особи, які ввозять на митну територію України або вивозять за межі митної території України пальне, здійснюють реалізацію пального відповідно до вимог підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу та які відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу визначені платниками акцизного податку, складають акцизні накладні.
Зазначаємо, що платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (п. п. 212.1.2 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Об'єктами оподаткування є операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України (п. п. 213.1.3 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
Базою оподаткування, в даному випадку є митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, визначається відповідно до Митного кодексу України (п. 214.3 ст. 214 Кодексу).
Пунктом 231.1 статті 231 Кодексу передбачено, що платник податку при ввезенні на митну територію України пального, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 Кодексу, або реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального чи в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Особа, яка ввозить пальне на митну територію України, зобов'язані скласти акцизну накладну в одному примірнику на підставі даних відповідної митної декларації.
Право на складання акцизних накладних надається виключно особам зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу (п. 231.4 ст. 231 Кодексу).
Отже, Товариство при ввезенні ксилола, який відноситься до підакцизних товарів за УКТ ЗЕД 2707 ЗО 90 00, зобов’язаний скласти акцизну накладну в одному примірнику на підставі даних відповідної митної декларації.
Питання 2. Чи необхідно складати акцизну накладну при використані ксилола для власного споживання при виробництві непідакцизної продукції?
Зазначаємо, що при використанні підакцизних товарів (продукції) для власних виробничих потреб датою виникнення податкових зобов'язань є дата їх передачі для такого використання, крім використання для виробництва підакцизних товарів (продукції) (п. 216.6 ст. 216 Кодексу).
Відповідно до пункту 231.3 статті 231 Кодексу, при використанні підакцизного товару (пального) для власних потреб, акцизна накладна складається у випадках реалізації:
а) з акцизного складу:
для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального;
будь-яким іншим особам - не платникам податку;
б) з акцизного складу пересувного:
для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального;
будь-яким іншим особам - не платникам податку.
Особа, яка реалізує пальне, зобов'язана скласти акцизну накладну в двох примірниках у разі реалізації пального:
а) з акцизного складу до іншого акцизного складу, в тому числі через трубопровід або з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального такий інший акцизний склад уже відомий;
б) з акцизного складу до акцизного складу пересувного;
в) з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного;
г) з акцизного складу пересувного до акцизного складу.
Згідно з підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу реалізація пального - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.
Разом з цим відповідно до абзацу десятого цього ж підпункту не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України при використанні пального, з якого сплачено акцизний податок, виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки суб’єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу.
Відповідно до п. п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розпорядник акцизного складу - це, зокрема суб’єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Відповідно до п. п. 14.1.224і п. 14.1 ст. 14 Кодексу розпорядник акцизного складу пересувного - суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який є власником пального або здійснює діяльність з виробництва спирту етилового та який з використанням транспортного засобу незалежно від того, кому належить такий транспортний засіб: реалізує або зберігає пальне;
ввозить пальне на митну територію Україні, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу.
Не є розпорядником акцизного складу пересувного суб'єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального.
Відповідно до п. З розділу II Порядку № 262 зведена акцизна накладна на загальний обсяг пального, втраченого та/або використаного для власного споживання протягом місяця, може бути складена за кожним акцизним складом
/ акцизним складом пересувним, кожним кодом згідно з УКТ ЗЕД пального, використаного для власного споживання протягом такого місяця, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, втраченого та/або використаного для власного споживання протягом місяця.
Форма заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізаЦ і пального та/або акцизних складів, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262.
Зазначаємо, що Товариство до звернення не надало підтверджуючих документів щодо фактів здійснення зазначених операцій. Також, не відомо яким чином здійснюється перевезення ксилола по митній території України, з яких ємностях, та на яких складах підакцизний продукт зберігається до використання його у виготовленні не підакцизної продукції.
З огляду на вищевикладене, зазначаємо, що при здійсненні зазначених операцій з підакцизною продукцією складається відповідна акцизна накладна та реєструється в Єдиному реєстрі акцизних накладних за правилами передбаченими п.231.6 ст.231 Кодексу.
Для надання більш повної та ґрунтовної індивідуальної податкової консультації Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів, що підтверджують факти здійснення господарських операцій.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкові консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |