, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянуло Ваш лист щодо отримання податкової консультації від .......та повідомляє наступне.
У своєму зверненні ТОВ............. зазначило, що має акцизний склад на якому розташовані резервуари загальною місткістю до 1000 куб.м, тому до 01.01.2020 р. ці резервуари не обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами - лічильниками.
У зв’язку з вищевикладеним підприємство просить надати роз’яснення щодо практичних аспектів застосування правових норм з наступних питань.
1. Чи має право підприємство (поки у них відсутні витратоміри - лічильники та рівнеміри - лічильники, але не пізніше 01.01.2020 року) не формувати та не подавати щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) данні про фактичні залишки пального та про добові обсяги отриманого та реалізованого пального відповідно до пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПКУ?
Згідно з пп. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 ПКУ — акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі (далі — рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Платники податку — розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів — в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі ( далі — Реєстр);
б) усі акцизні склади — в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Відповідно до пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПКУ розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
В свою чергу, відповідно до п. 12. Підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ — Розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:
— акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;
— акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;
— акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Крім цього повідомляємо, що ведення реєстру та порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників електронними засобами зв’язку контролюючим органам визначено у "Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв’язку до контролюючих органів», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року № 891, зі змінами внесеними Постановою КМУ № 545 від 19.09.2019 року (далі — Порядок).
У п.7 Порядку зазначено, що електронні документи для наповнення Реєстру формуються розпорядниками акцизних складів за місцем розташування акцизного складу.
Інформація щодо зведених за добу підсумкових облікових даних, зазначених в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, заноситься до електронних документів для наповнення Реєстру, а саме:
обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° Є у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією — для усіх розпорядників акцизних складів.
Також у цьому Порядку зазначено, як ці підсумкові облікові дані вносяться до Реєстру , а саме:
— автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників починаючи з граничних термінів, зазначених в пунктах 12, 27 підрозділу 5 Розділу XX Податкового кодексу для обов’язкового обладнання акцизних складів рівнемірами та витратомірами;
— відповідальною особою розпорядника акцизного складу — під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра або витратоміра, а також у період з 1 червня 2019 р. до граничних термінів, передбачених у пунктах 12, 27 підрозділу 5 Розділу XX Податкового кодексу для обов’язкового обладнання акцизних складів витратомірами та рівнемірами
Виходячи з інформації, яка наведена у запиті, щодо строків встановлення витратомірів та рівнемірів на Вашому акцизному складі (не пізніше 01.01.2020 р.) та враховуючі вищевикладене повідомляємо, що у періоді з 01.06.2019 до 31.12.2019 інформацію щодо зведених за добу підсумкових облікових даних, зазначених в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, тобто Довідку 2 повинна передавати відповідальна особа розпорядника акцизного складу, який належить ТОВ «УКРНАФКО» .
Відповідно до пп.128-1.3 п. 128 1 ст. 128 ПКУ Незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, — тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Крім того повідомляємо, що пунктом 25 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (ПКУ) передбачено, що норми пункту 128.1.З статті 128.1 застосовуються з 1 січня 2020 року.
2. Чи потрібно надавати довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, у той день , який був для акцизного складу робочим, але в цей день не відбувалось жодних змін в залишках та обігу пального?
Наповнення Реєстру здійснюється з урахуванням Наказу Міністерства фінансів України від 27 листопада 2018 року № 944 «Про затвердження формату даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі» (далі — Наказ № 944), яким затверджено:
— формат даних та структуру Реєстру;
— форму довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі — Довідка 1);
— форму довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі — Довідка 2).
Відповідно до п. 6 «Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв’язку», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891, зі змінами внесеними Постановою КМУ № 545 від 19.09.2019 р. електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, тобто Довідка 2 формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює).
Таким чином, якщо у дні, які були робочими для відповідного акцизного складу (згідно його режиму роботи), не відбувалось жодних змін у залишку та обсягах пального, підприємство повинно надавати Довідку 2 з зазначенням обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° та інформацію про осіб (прізвище, ім'я, по батькові, посада), які формують та надсилають електроні документи для наповнення Реєстру.
3. Що таке «порядковий номер акцизного складу», який проставляється у другій частині уніфікованого номеру резервуару?
Відповідно до п. 8. «Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального, у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв’язку», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891, зі змінами внесеними Постановою КМУ № 545 від 19.09.2019 (далі — Порядок) до електронних документів для наповнення Реєстру вноситься інформація про:
— витратоміри та резервуари, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства;
— рівнеміри, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.
Як зазначено у п. 14 Порядку — Уніфікованою нумерацією акцизних складів є автоматичне присвоювання в СЕАРП та СЕ уніфікованого номеру кожному акцизному складу.
Уніфікованою нумерацією резервуарів є присвоювання розпорядником акцизного складу уніфікованого номеру кожному резервуару послідовного порядкового номера, який містить лише цифрові значення (не повинен містити літер чи інших символів), не може починатися з "0" та складається з двох частин, розмежованих знаком дробу:
у першій частині проставляється послідовний порядковий номер резервуара;
у другій частині проставляється порядковий номер акцизного складу, на якому розташований такий резервуар.
У даному випадку «порядковий номер» акцизного складу — це уніфікований номер, який автоматично присвоюється акцизному складу в СЕАРП та СЕ.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |