X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.10.2019 р. № 863/6/99-00-04-02-05-15/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі —   Кодекс) розглянула лист [...] про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо складання акцизних накладних.

Товариство у запиті зазначає, що отримало ліцензію на зберігання пального, зареєстроване платником акцизного податку, є розпорядником акцизному складу, яке використовує для зберігання метанолу (спирту метилового) який використовує в виробничому процесі без реалізації третім особам, при цьому процес використання метанолу є безперервним.

Питання 1 (на першій сторінці запиту). Чи вправі Товариство за підсумками місяця складати зведену акцизну накладну на обсяги пального (метанолу), використаного протягом такого місяця у виробничому процесі за відповідним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД без реалізації третім особам?

Пунктом 3 розділу II Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 №262, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.2019 за № 753/33724 (далі  —   Порядок № 262) визначено, що акцизна накладна може бути складена за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним, кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, втраченого та/або використаного для власного споживання протягом такого місяця.

Отже, Товариство може не пізніше останнього дня звітного місяця складати акцизні накладні за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним, кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД на загальний обсяг пального, використаного для власного споживання протягом такого місяця, та реєструвати такі накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Питання 1 (на другій сторінці запиту).

Чи є паливний бак транспортного засобу, що використовується в господарській діяльності Товариства, акцизним складом (акцизним складом пересувним), якщо заправлення такого транспортного засобу здійснюється на АЗС за безготівковим розрахунком (з використанням паливних карток)?

Згідно з пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу не є акцизним складом паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої. Відповідно до пп. 14.1.6-1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад пересувний  —  транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.

Отже, паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі, не може вважатись акцизним складом / акцизним складом пересувним.

Питання 2. Чи є ємність об’ємом 20 літрів (каністра), яка використовується Товариством для зберігання пального та заправлення з неї належних Товариству автонавантажувачів акцизним складом / акцизним складом пересувним, якщо наповнення такої ємності здійснюється на АЗС за безготівковим розрахунком (з використанням паливних карток)?

Питання 3. Чи є балон газовий місткістю 20 кг, який використовується Товариством для зберігання пропану та заправлення з нього належних Товариству агрегатів (зварювальних апаратів, різаків тощо) акцизним складом / акцизним складом пересувним, якщо заповнення такої ємності здійснюється на АГЗС за безготівковим розрахунком?

Питання 4. Чи є належний Товариству автомобіль , який використовується для транспортування придбаного пального у вказаних ємностях (каністра, балон) з АЗС / АГЗС до місця здійснення господарської діяльності, акцизним складом пересувним?

Відповідно до пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад  —  це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Згідно з пп. 14.1.6 1 п. 14.1 ст. 14.1 Кодексу акцизний склад пересувний —   це транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний  —  трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України. Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання, зокрема, для переміщення в ньому митною територією України пального, що реалізується.

Отже, ємності, в яких знаходиться пальне (зокрема, каністри, газові балони тощо) не є акцизними складами, а транспортний засіб, на якому здійснюється транспортування таких ємностей з пальним, є акцизним складом пересувним протягом періоду використання такого транспортного засобу для переміщення в ньому пального митною територією України.

Питання 5. Які акцизні накладні повинен складати продавець пального при реалізації пального у бак автомобіля, каністру та газовий балон Товариства? Які відомості про покупця пального повинні бути вказані у таких акцизних накладних?
Щодо зазначення в акцизній накладній відомостей про покупця пального

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу реквізити отримувача суб’єкта господарювання —   отримувача пального (а саме, код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) та повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи) є обов’язковими реквізитами акцизної накладної).

У п. 231.1 ст. 231 Кодексу також встановлено обов’язковість заповнення цих реквізитів, що ідентифікують суб’єкта господарювання - отримувача пального, при реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.

Щодо акцизних накладних, складених на операції з реалізації пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки у паливний бак транспортного засобу Товариства.

Відповідно до п. 232.3 ст. 232 Кодексу України на обсяги пального, що реалізується з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки, платнику податку -отримувачу пального, зміна показника ƩНаклОтр (тобто обсягу пального, на які отримувач пального має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних) у такого платника податку  —  отримувача пального не відбувається.

В акцизній накладній, складеній при реалізації пального у паливний бак суб’єкта господарювання через паливороздавальні колонки з акцизного складу, на який отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, зазначається код операції для складання в одному примірнику «З» незалежно від того, чи є отримувач пального  —  суб’єкт господарювання платником акцизного податку.

Відповідно до розділу II Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019    № 262, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України
09.07.2019    за № 753/33724 (далі —   Порядок № 262) при здійсненні операції з відпуску/відвантаження пального через паливороздавальні колонки з акцизного складу, на який отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, у відповідному рядку:

зазначається ознака щодо напрямів використання пального «4» -реалізація пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (п. 4 розділу II Порядку № 262);

зазначається ознака щодо умов оподаткування «0» - для інших операцій, які не належать до операцій, віднесених до одного з кодів ознаки умов оподаткування «1» - «5» (п. 4 розділу II Порядку № 262);

не зазначаються реквізити акцизного складу та акцизного складу пересувного, на який фізично відвантажене (отримане) пальне (п. 7 розділу II Порядку № 262).

Щодо акцизних накладних, складених на операції з реалізації пального у ємності (зокрема, каністри, газові балони тощо) Товариства

Як вбачається у запиті, ємності, в які фізично отримане пальне, переміщуються з АЗС / АГЗС до місця здійснення господарської діяльності Товариства його транспортними засобами. Згідно з пп. 14.1.6-1 п. 14.1 ст. 14.1 Кодексу такий транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для переміщення в ньому пального митною територією України.

Відповідно до пп. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 Кодексу:

транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий;

включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється автоматично на підставі, зокрема, але не виключно, даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

переміщення пального в транспортних засобах, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне у таких транспортних засобах, забороняється.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. У разі реалізації пального з акцизного складу до акцизного складу пересувного акцизна накладна складається в двох примірниках.

Отже, при реалізації пального у ємності Товариства, які будуть переміщуватись транспортним засобом, особа, що реалізує пальне, зобов’язана скласти акцизну накладну в двох примірниках на операцію з реалізації пального з акцизного складу до акцизного складу пересувного, у правій частині якої вказати, зокрема, реквізити Товариства як особи  —  отримувача пального та акцизного складу пересувного, на який фізично відвантажене (отримане) пальне (транспортного засобу, на якому здійснюється транспортування пального у таких ємностях).

Питання 6. Чи потрібно Товариству складати акцизні накладні на реалізацію пального, отриманого в паливний бак транспортного засобу, каністру, газовий балон, якщо таке пальне використовується виключно для власних господарських потреб Товариства без реалізації третім особам? Якщо потрібно складати, то які відомості мають бути відображені в такій акцизній накладній? Який код акцизного складу повинен вказуватись в акцизній накладній при реалізації пального?

Питання 7. Якщо Товариству не потрібно складати акцизні накладні на використання у власній господарській діяльності вказаного пального, то яким чином має бути оформлено списання раніше придбаного пального у СЕА РПСЕ?

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.

В зазначеній у п. 232.3 ст. 232 Кодексу формулі, за якою обчислюється обсяг пального, на яке платник може зареєструвати акцизні накладні / розрахунки коригування, враховуються, зокрема обсяги пального:

за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що підтверджено другим примірником такої акцизної накладної, зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних (які збільшують обсяг, що обчислюється за формулою);

за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних (які зменшують обсяг, що обчислюється за формулою).

Отже, Товариство при використанні для власних господарських потреб пального, яке було отримане від інших платників акцизного податку (що підтверджено другим примірником акцизної накладної, зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних), зобов’язане складати акцизні накладні на обсяги пального, використаного для власного споживання.

Реєстрація акцизних накладних, складених на операції з використання пального для власного споживання, в Єдиному реєстрі акцизних накладних зменшить обсяги пального, які обліковуються в СЕА РПСЕ.

В акцизних накладних, складених на обсяги пального, використаного для власного споживання, зазначаються:
—   код операції для складання в одному примірнику «1» (п. 4 розділу II Порядку № 262);

—   у рядку «Особа  —  отримувач пального» зазначається «Неплатник» (п. 15 розділу II Порядку № 262);

—   до рядка «юридична особа  —  код за ЄДРПОУ отримувача пального; договір про спільну діяльність —   реєстраційний обліковий номер; для фізичної особи —   прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта» вноситься умовний код «1000000000» (п. 15 розділу II Порядку № 262).

—   В лівій частині акцизної накладної, складеної на операції з власного використання пального, зазначаються реквізити акцизного складу або акцизного складу пересувного, на якому в СЕА РПСЕ обліковуються обсяги пального, використаного для власного споживання.

—   У відповідних рядках правої частини акцизної накладної , складеної на операції з власного використання пального, реквізити акцизного складу / акцизного складу пересувного, на який фізично відвантажене (отримане) пальне, не зазначаються (п. 7 розділу II Порядку № 262).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.