X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.10.2019 р. № 788/6/99-00-04-07-03-15/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі  Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування військовим збором доходу у вигляді процентів та інвестиційного прибутку, отриманого фізичною особо від операцій з короткостроковими облігаціями внутрішніх державних позик та в межах компетенції повідомляє, що з порушеного питання вам надана індивідуальна податкова консультація від    20.05.2019 № 2254/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

Водночас повідомляємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 року № 80 «Про випуски облігацій внутрішніх державних позик» затверджено основні умови випуску та порядок розміщення середньострокових та  довгострокових державних облігацій, відповідно до яких середньострокові та довгострокові державні облігації мають купони.

Положення про порядок проведення операцій, пов'язаних з розміщенням облігацій внутрішніх державних позик, затверджено постановою Правління Національного банку України від 18 червня 2003 року № 248.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом, згідно з пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX якого доходи, визначсні ст. 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема:

інвестиційний прибуток від операцій з державними цінними паперами, емітованими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формуванню та реалізує державну фінансову політику, з урахуванням курсових різниць (пп. 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);

сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пп. 165.1.2 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Відповідно до пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу, зокрема, не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, крім доходу, зазначеного у пп. 165.1.2 та 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Порядок оподаткування процентів визначено п. 170.4 ст. 170 Кодексу, згідно з пп. 170.4.3 якого оподаткування процентів, нарахованих на користь фізичних осіб з будь-яких інших доходів, ніж ті, що зазначені у пп. 170.4.1 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому Кодексом для доходів, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування.

Особливості оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ст. 170 Кодексу, згідно з пп. 170.2.9 якого податковим агентом платника податку, який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг
професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець.

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (пп. 1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу (пп. 1.4 п. підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Враховуючи викладене, сума доходів, отриманих платниками податку операцій з інвестиційними активами (облігаціями внутрішніх державних позик емітованих Міністерством фінансів України) та у вигляді процентів, що нараховані на такі папери, є об’єктом оподаткування військовим збором.

При цьому дохід у вигляді процентів, який нараховується (виплачується) банком фізичній особі до погашення облігації внутрішніх державних позик, або фізичній особі, кошти якої були залучені банком при розміщенні облігацій у разі їх погашення, відображається податковим агентом у податковому розрахунку ф. № 1ДФ під ознакою доходів «129».

Разом з тим, якщо банком погашаються облігації, які були придбані фізичною особою у іншої фізичної особи або юридичної особи, то такий дохід (сума погашення облігацій та сума, нарахованих процентів) слід розглядати як дохід, отриманий від операцій з інвестиційними активами та відображається банком у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ під ознакою доходу «183».

Крім того, відповідно до пп. 3.11 п. З Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, у ряді у «Військовий збір» розділу II податкового розрахунку ф. № 1ДФ загальна сума нарахованого доходу, загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого військового збору та загальна сума перерахованого до бюджету військового збору відображаються у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками).

Відомості про фізичну особу  платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, не зазначаються.

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.