Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виникнення податкових наслідків з ПДВ у разі отримання товариством коштів від Європейської Комісії (грант Євратому) за міжнародною програмою наукових досліджень та навчання Євратому, яка доповнює Програму з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» (далі - Програма «Горизонт 2020») і фінансується Європейським Союзом, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, участь у Програмі «Горизонт 2020» регулюється Угодою між Урядом України та Європейським співтовариством з атомної енергії про наукову і технологічну співпрацю та асоційовану участь України у Програмі наукових досліджень та навчання Євратом (2014 - 2018) від 27.06.2016 (далі - Програма), ратифікованою Законом України від 22 вересня 2016 року № 1542-VIII (далі - Угода від 27.06.2016).
Програма «Горизонт 2020» не є міжнародною технічною допомогою.
За правилами Європейської комісії, що застосовуються до Програми «Горизонт 2020» та програмами Євратому, ПДВ не є допустимою витратою і тому не включається до бюджету Грантових угод.
Товариство, як сторона Грантової угоди, буде отримувати покриття лише частини своїх витрат за такою угодою.
Умови Грантової угоди не передбачають постачання послуг і, відповідно до пункту 26.1 статті Грантової угоди, усі результати належать бенефіціару (товариству), який їх створює.
Це означає, що товариство отримує грантові кошти на безповоротній основі для часткового відшкодування своїх витрат.
Пунктами 1-3 статті 2 Угоди від 27.06.2016 визначено, що юридичні особи України беруть участь у‘ непрямих заходах, що стосуються ядерного поділу, безпеки та радіаційного захисту, як передбачено Програмою, що фінансуються з бюджету Союзу 2016 року та надалі, на тих же умовах, які застосовуються до юридичних осіб держав - членів Союзу, відповідно до правил та умов, передбачених чи згаданих в Угоді від 27.06.2016 та додатках до неї.
Для вищезгаданих непрямих заходів, що фінансуються з бюджетів Союзу 2014 та 2015 років, юридичні особи з України вважаються такими ж, як юридичні особи з неасоційованих третіх країн.
Юридичні особи України беруть участь у непрямих заходах, що стосуються термоядерних досліджень та розвитку, передбачених Програмою, що фінансуються з бюджету Союзу 2017 року та надалі, на тих же правилах та умовах, які застосовуються до юридичних осіб держав - членів Союзу, відповідно до умов, передбачених чи згаданих в Угоді від 27.06.2016 та додатках до неї.
Для вищезгаданих непрямих заходів, що фінансуються з бюджетів Союзу 2014, 2015 та 2016 років, юридичні особи з України вважаються такими ж, як юридичні особи з неасоційованих третіх країн.
Юридичні особи України беруть участь у діяльності Об'єднаного дослідницького центру, що фінансується з бюджету Союзу 2016 року і в подальшому, на тих же умовах, що застосовуються до юридичних осіб держав - членів Союзу.
Відповідно до пункту 1 додатку 1 до Угоди від 27.06.2016 з метою участі України у Програмі, юридична особа України визначається як будь-яка фізична або юридична особа, заснована в Україні, створена і визнана у встановленому національним законодавством порядку, яка володіє правоздатністю і може, діючи від свого імені, користуватись правами та нести обов'язки.
У випадку фізичних осіб, під посиланням на створення мається на увазі постійне місце проживання.
Згідно з пунктом 6 додатку 1 до Угоди від 27.06.2016 Україна буде вживати всіх необхідних заходів, у міру необхідності, щоб гарантувати, що товари і послуги, придбані в Україні або імпортовані в Україну, які фінансуються відповідно до грантових договорів або контрактів, укладених для реалізації заходів у рамках Угоди від 27.06.2016, звільняються від митних зборів, імпортних мит та інших податкових платежів, у тому числі ПДВ, які застосовуються в Україні.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку у сфері наукової і науково-технічної діяльності визначено Законом України від 26 листопада 2015 року № 848-VІІІ «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі - Закон № 848).
Відповідно до пункту 5 статті 1 Закону № 848 грант - це фінансові чи інші ресурси, надані на безоплатній і безповоротній основі державою, юридичними, фізичними особами, у тому числі іноземними, та (або) міжнародними організаціями для розвитку матеріально-технічної бази для провадження наукової і науково-технічної діяльності, проведення конкретних фундаментальних та (або) прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок, зокрема на оплату праці наукових (науково-педагогічних) працівників у рамках їх виконання, за напрямами і на умовах, визначених надавачами гранту.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування.
При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а», «б» і «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:
постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;
ввезення товарів на митну територію України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під ввезенням товарів на митну територію України, вивезенням товарів за межі митної території України розуміється сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до Митного кодексу України (підпункт 14.1.21-1 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Враховуючи викладене, у разі, якщо грантові кошти не є компенсацією вартості товарів/послуг, що постачаються товариством, то у розглянутій у зверненні ситуації операція із отримання товариством таких грантових коштів на безповоротній основі на власний банківський рахунок не є об’єктом оподаткування ПДВ та у податковій звітності з ПДВ не відображається.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |