X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ХАРКIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.08.2019 р. № 4021/ІПК/20-40-13-02-11

Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі  ПКУ), розглянуло Ваше звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань оподаткування доходів, отриманих від продажу рухомого майна, з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє наступне.

Відносини власності та порядок реалізації права власності визначають Конституція України та Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-ІV із змінами та доповненнями (далі  ЦКУ).

Відповідно до ст. 318 ЦКУ суб’єктами права власності є український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені ст. 2 ЦКУ, тобто, фізичні та юридичні особи, держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб’єкти публічного права.

Водночас серед цього переліку відсутній такий суб’єкт права власності, як ФОП.

Крім того, ст. 41 Конституції України та ст. 325 ЦКУ закріпили право приватної власності.

Суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.

Законом може бути встановлено обмеження розміру земельної ділянки, яка може бути у власності фізичної та юридичної особи (ст. 325 ЦКУ).

Статтею 2 Господарського кодексу України від 16.012003 № 436-ІУ із змінами та доповненнями (далі  ГКУ) передбачено, що учасниками відносин у сфері господарювання є суб’єкти господарювання, у свою чергу суб’єктами господарювання згідно зі ст. 55 ГКУ є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом (п.1 ст. 320 ЦКУ).

Незалежно від того, який статус у подальшому фізична особа обере для себе, у тому числі у разі прийняття рішення про здійснення будь-якої діяльності, у т.ч. і підприємницької, суб’єктом права власності виступає саме фізична особа (громадянин), а не ФОП.

Процедуру відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, здійснення інших заходів, пов'язаних з реєстрацією та веденням обліку машин визначає Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі  машини), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 № 694 із змінами та доповненнями (далі  Порядок № 694).

Відповідно до п. 2 Порядку № 694 реєстрація та зняття з обліку машин проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі  територіальні органи Держпродспоживслужби).

Відповідно до п. 6 Порядку № 694 машина реєструється за її власником як за юридичною або фізичною особою. За ФОП машина реєструються як за фізичною особою.

Враховуючи викладене, суб’єктом права власності законодавством визнаються фізичні особи (громадяни), які можуть бути власниками будь-якого майна, крім майна, яке не може знаходитися у власності фізичних осіб, і, водночас, не виокремлюється такий суб’єкт права власності як ФОП.

Відповідно до норм Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного Банку України від 12.11.2003 № 492 (у редакції постанови Правління Національного Банку України від 01.04.2019 № 56), поточні рахунки ФОП відкриваються для здійснення підприємницької діяльності.

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV ПКУ.

Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку ФОП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Згідно з Узагальнюючою податковою консультацією щодо порядку визначення складу доходів суб’єктів господарювання  фізичних осіб  платників єдиного податку, затвердженою наказом ДПС України від 24.12.2012 № 1183, кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу ФОП платника єдиного податку з врахуванням вимог ст. 292 ПКУ.

Враховуючи викладене, у разі отримання ФОП платником єдиного податку суми коштів від продажу рухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності, така сума коштів не включається до доходу ФОП  платника єдиного податку.

Водночас, оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV ПКУ, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Відповідно до пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями, зокрема ст. 173 ПКУ.

Відповідно до п. 173.1 ст.173 ПКУ дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.2 ст.167 ПКУ (5 %).

Крім того, вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

При цьому дохід від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об’єкта, визначеної згідно із законом (п. 173.1 ст. 173 ПКУ).

У разі якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юридична особа чи фізична особа - підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені розділом IV ПКУ функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до пунктів 173.1 або 173.2 ст. 173 з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

У разі продажу (обміну) об'єкта рухомого майна за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента чи фізичної особи - підприємця або укладення та оформлення договорів відчуження транспортних засобів у присутності посадових осіб органів, які здійснюють реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, такий посередник або відповідний орган виконує функції податкового агента стосовно подання до контролюючого органу інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку, а платник податку під час укладання договору зобов'язаний самостійно сплатити до бюджету податок з доходу від операцій з продажу (обміну) об'єктів рухомого майна (п. 173.3 ст. 173 ПКУ).

Враховуючи викладене, у разі якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юридична особа чи ФОП, така особа вважається податковим агентом платника податку та під час нарахування/виплати доходу фізичній особі зобов’язана утримати та сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за рахунок такої фізичної особи, а також подати до контролюючого органу відповідну інформацію у порядку, встановленому розділом IV ПКУ для податкового розрахунку.

У разі коли продаж (обмін) об'єкта рухомого майна відбувається через посередника іншій фізичній особі, функції податкового агента (але тільки в частині перевірки факту сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору і подання відповідної інформації до контролюючого органу) виконує такий посередник, а платник податку фізична особа зобов'язана самостійно сплатити до бюджету за своєю податковою адресою податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходу від продажу такого майна й подати податкову декларацію за відповідний звітний рік до 1 травня року, що настає за звітним.

Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.