X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.10.2019 р. № 1099/ІПК/11-28-32-02-10

Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі  Кодекс), розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації (...), (далі Товариство) з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо складання акцизних накладних та необхідності реєстрації платником акцизного податку.

Товариство у зверненні зазначає, що надає послуги з виконання перевезень сільськогосподарської продукції, та регулярно здійснює закупку дизельного палива.

Між Товариством та Продавцем укладено договір купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток. Відповідно до умов Договору Продавець зобов’язується передавати у власність (поставляти) Товариству товари та надавати послуги з використанням паливних карток на АЗС, а Товариство зобов’язується приймати товари, послуги та повністю оплачувати їх вартість, в порядку та на умовах, вказаних у цьому Договорі та додатках (додаткових угодах) до нього.

Отримання товарів та послуг здійснюється через пред’явників паливних карток.

Товариство зазначає, що є платниками акцизного податку.

Питання 1. За вищезазначених обставин, у якій кількості примірників, одному чи двох, повинна виписуватись Продавцем акцизна накладна?

При реалізації пального платник податку зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).

Відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального  це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового на митній території України з акцизного складу/ акцизного складу пересувного

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:

у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;

при використанні пального, з якого сплачено акцизний податок, виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки суб’єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу.

Розпорядник акцизного складу для пального  це суб’єкт господарювання платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до п. 231.3 Кодексу особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов’язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального або спирту етилового:

а) з акцизного складу:

для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального або спирту етилового;

будь-яким іншим особам  не платникам податку;

б) з акцизного складу пересувного:

для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального або спирту етилового;

будь-яким іншим особам  не платникам податку.

Особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов’язана скласти акцизну накладну в двох примірниках у разі реалізації пального або спирту етилового:

а) з акцизного складу до іншого акцизного складу, в тому числі через трубопровід або з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального або спирту етилового такий інший акцизний склад уже відомий;

б) з акцизного складу до акцизного складу пересувного;

в) з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного;

г) з акцизного складу пересувного до акцизного складу.

Особа, яка склала акцизну накладну в двох примірниках, зобов’язана зареєструвати перший примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу  отримувачу пального або спирту етилового.

Крім того п. 231.3 ст.231 Кодексу передбачено можливість складання для кожного отримувача пального  суб’єкта господарювання зведених акцизних накладних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця  у разі забезпечення безперервного постачання пального. Під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального  суб’єктів господарювання (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

У п. З розділу II Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 р. № 262, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 липня 2019 року за номером 753/33724, визначено, що зведена акцизна накладна може складатися у разі реалізації пального:

з акцизного складу до акцизного складу без використання акцизного складу пересувного;

суб’єктам господарювання з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним;

з акцизного складу будь-яким іншим суб’єктам господарювання (не платникам податку) з використанням транспортного засобу, що не є акцизним складом пересувним.

В зазначеній у п. 232.3 ст. 232 Кодексу формулі, за якою обчислюється обсяг пального, на яке платник може зареєструвати акцизні накладні/розрахупки коригування, враховуються, зокрема обсяги пального:

за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що підтверджено другим примірником такої акцизної накладної, зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних (які збільшують обсяг, що обчислюється за формулою);

за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованим а в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних (які зменшують обсяг, що обчислюється за формулою).

Крім того, пунктом 232.3 ст. 232 Кодексу визначено, що в системі електронного адміністрування реалізації пального або спирту етилового зміна показника ƩНаклОтр (тобто обсягу пального, на яке платник має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних) не відбувається на обсяги пального, що реалізується з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки, платнику податку отримувачу пального.

Отже, якщо Продавець  розпорядник акцизного складу (АЗС) безпосередньо здійснює заправлення транспортних засобів у паливний бак Товариства з використанням паливних карток, такий Продавець  розпорядник акцизного складу складає акцизну накладну в одному примірнику.

При цьому, до нормативного врегулювання питання обліку та відображення в Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового операцій з реалізації пального пропонуємо особі, що реалізує пальнє, в акцизних накладних, складених на такі операції, у відповідному рядку зазначати код операції для складання в одному примірнику «З» реалізація пального суб’єкту господарювання  неплатнику та напрям використання пального «4» реалізація пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.

Питання 2. За відсутності необхідності в реєстрації акцизної накладної Товариством в описаній ситуації, чи потрібно нашому Товариству як учаснику правовідносин бути зареєстрованим платником акцизного податку?

Суб’єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені абзацом другим пп. 14.1.212 п. 14.1. ст. 14 Кодексу, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу, є платником акцизного податку.

При цьому особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб  підприємців до початку здійснення реалізації пального (пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу).

Отже, суб’єкт господарювання, який не здійснює реалізацію пального в розумінні пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу не повинен реєструватись платником акцизного податку.

Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів, фіксуючих факти здійснення господарських операцій з наведенням детального опису суті таких операцій, відповідно надати ґрунтовну відповідь на порушені питання не видається за можливе.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.