Головним управлінням ДПС у Тернопільській області розглянуто письмовий запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування ПДФО та військовим збором операції з оформлення спадщини після прийомного батька, та повідомляє таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів в Україні, регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755 -VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ).
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 розділу IV ПКУ платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, і об'єктом оподаткування якої є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV ПКУ ( пп. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщини чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регулюється ст. 174 ПКУ.
Об'єкти спадщини платника податку з метою оподаткування визначено п. 174.1 ст. 174 ПКУ.
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (пп. "а" пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).
Згідно з пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПКУ членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.
Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Відповідно до пп. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 відс., встановленою п. 167.2 ст. 167 ПКУ.
Разом з цим, згідно з пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором.
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (пп. 1.3 п. 6-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ особами, відповідальними за сплгту (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Враховуючи зазначене, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого спадкоємцем - членом сім'ї спадкодавця першого або другого ступенів споріднення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою. Крім того, вказаний дохід звільняється від оподаткування військовим збором.
Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем, який не є членом сім’ї спадкодавця першого або другого ступенів споріднення, оподатковується на загальних підставах.
Відтак, у разі успадкування Вами майна, яке належало померлому прийомному батьку Руденку Михайлу Костянтиновичу, який не був член эм сім’ї першого чи другого ступеня споріднення, підлягатиме оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та військовим збор эм за ставкою 1,5 відсотка.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |