X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.10.2019 р. № 992/С/99-00-04-06-02-14/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), надає індивідуальну податкову консультацію щодо деяких питань взяття на облік та оподаткування доходів фізичної особи, яка отримала свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Статтею 129і Конституції України визначено, що судове рішення є обов’язковим до виконання.

Водночас ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Як свідчать матеріали справи, фізична особа працює у роботодавця найманим працівником на підставі трудового договору.

При цьому така особа отримала свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та має намір здійснювати адвокатську діяльність та надавати адвокатські послуги.

Правові засади організації діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України від 05 липня 2012 року № 5076 „Про адвокатуру та адвокатську діяльність” (далі - Закон № 5076), ст. 1 якого визначено, що адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката із здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Пунктом 3 ст. 4 Закону № 5076 встановлено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

Відповідно до ст. 17 Закону № 5076 Рада адвокатів України забезпечує ведення Єдиного реєстру адвокатів України, до якого включаються відомості, зокрема, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності.

Адвокат протягом трьох днів з дня зміни відомостей про себе, що внесені або підлягають внесенню до Єдиного реєстру адвокатів України, зокрема, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності, письмово повідомляє раду адвокатів регіону за адресою свого робочого місця.

Отже, для здійснення діяльності адвоката, фізична особа, яка є найманим працівником та отримала свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю, повинна обрати одну з організаційно-правових форм здійснення адвокатської діяльності (індивідуально або адвокатське бюро або адвокатське об’єднання) та стати на облік у контролюючому органі як самозайнята особа або здійснити державну реєстрацію адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 63.2 ст. 63 Кодексу взяттю на облік або реєстрації у контролюючому органі підлягають всі платники податків.

У разі якщо особа, яка отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, обирає індивідуальну організаційно-правову форму здійснення адвокатської діяльності, така особа керується, зокрема, п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14, ст. 63, ст. 65, ст. 178 Кодексу та Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).

Згідно з п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу незалежна професійна діяльність - це діяльність адвокатів, за умови, що такий адвокат не є працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.

Відповідно до п. 63.5 ст. 63 Кодексу фізичні особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік у контролюючому органі як самозайняті особи.

Особливості взяття на облік та зняття з обліку у контролюючих органах фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначено наказами Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (далі - Порядок № 1588) та від 24.11.2014 № 1162 «Про затвердження Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників» (далі - Порядок № 1162).

Порядок оподаткування доходів отриманих від незалежної професійної діяльності, ведення обліку доходів та витрат, ставки податку, подання звітності визначено у ст. 178 Кодексу.

Особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов’язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік (п. 178.1 ст. 178 Кодексу).

Пунктом 178.2 ст. 178 Кодексу передбачено, що доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО) за ставкою, визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, тобто за ставкою 18 відс. бази оподаткування.

Згідно з п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної адвокатської діяльності.

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

Об’єктом оподаткування військовим збором (далі - ВЗ) є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX Кодексу).

Ставка ВЗ становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX Кодексу).

Відповідно до п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.

Форму Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та порядок її ведення затверджено Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481.

Остаточний розрахунок ПДФО та ВЗ за звітний податковий рік здійснюється адвокатом самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації (п. 178.7 ст. 178 Кодексу).

За результатами звітного року фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, до 1 травня року, що настає за звітним, подають податкову декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (зі змінами), та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплачують суму ПДФО та ВЗ, зазначені в поданій податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).

Пунктом 5 част. першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) встановлено, що платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі -єдиний внесок) є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, діяльність адвокатів.

Згідно з нормами част. п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок встановлено у розмірі 22 відс. відповідно до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до п. 2 част. першої ст. 7 Закону № 2464, у разі якщо платник єдиного внеску, визначений п. 5 част. першої ст. 4 Закону № 2464, не отримав дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, він зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.

При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно з нормами абз. третього част. восьмої ст. 9 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані подавати звітність та сплачувати єдиний внесок до контролюючого органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску (част. друга ст. 6 Закону № 2464).

Відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерством фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до контролюючого органу за основним місцем обліку Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, згідно з таблицею 1 додатка 5 Порядку, один раз на рік до 1 травня року, що настає за звітним роком.

Зауважуємо, що згідно з положеннями ст. 52 Кодексу ця консультація, має індивідуальний характер та може застосовуватися виключно Вами.