Головне управління ДПС у Харківській області (далі — Головне управління), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянувши запит на отримання індивідуальної податкової консультації з питання: «Яким чином з урахуванням норм нормативно-правових актів, зазначених вище, визначається мінімальна роздрібна ціна на одиницю алкогольного напою і застосування її округлення, вказівки ціни одиниці алкогольного напою на ціннику, фіскальному чеку з урахуванням округлення, визначення вартості алкогольних напоїв у разі продажу декількох одиниць напою одного найменування?», повідомляє наступне.
Питання щодо розрахунку та заокруглення мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв врегульовано Постаноюю Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 (далі — Постанова КМУ 957).
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ 957 розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв установлено згідно з додатком до постанови, який містить вартість спирту для окремих видів алкогольних напоїв та порядок розрахунку їх мінімальних цін в залежності від виду продукції, її міцності та місткості тари.
Пунктом 4 примітки Додатку до Постанови КМУ 957 встановлено: «Мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв, визначені (розраховані) згідно з примітками 1-3 цього додатка, заокруглюються:
— у бік зменшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 1 до 4 копійок;
у бік збільшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок».
Загальний порядок заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) визначається постановами Правління Національного банку України від 20 червня 2019 року № 82 «Про вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів» (далі — Постанова НБУ 82) та від 15 березня 2018 року № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» (далі — Постанова НБУ 25).
У зв’язку з вилученням з 01.10.2019 року з готівкового обігу монет номіналами 1, 2 та 5 копійок, пп. З п. 6 Постанови НБУ 82, юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (крім банків), відокремлені підрозділи юридичних осіб, фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність, зобов’язані проводити заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) за правилами, визначеними Постановою НБУ 25.
Відповідно до п. 4 Постанови НБУ 25, юридичним особам незалежно зід організаційно-правової форми та форми власності і фізичним особам, які здійснюють підприємницьку діяльність, з 01 липня 2018 року, у випадку
відсутності монет дрібних номіналів, проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару, за такими правилами:
1) сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
2) сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
Під заокругленням (округленням) слід розуміти математичну операцію, яка полягає в заміні числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю.
Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.
Суб'єктам господарювання сфери торгівлі, громадського харчування та послуг, які здійснюють готівкові розрахунки зі споживачами із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, під час проведення готівкових розрахунків повинні зазначати в чеках, актах про видачу коштів та інших документах, що оформляються під час повернення коштів у разі повернення товару, загальні суми до заокруглення та після заокруглення, використовуючи правила, зазначені в пункті 4 Постанови НБУ 25 (п. 5 Постанови НБУ 25).
Таким чином, розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв розраховується за одиницю продукції відповідно до вартості спирту для окремих видів алкогольних напоїв, їх міцності та місткості тари з заокругленням у бік зменшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 1 до 4 копійок, або у бік збільшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються зід 5 до 9 копійок.
Заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару, проводиться за правилами встановленими п. 4 Постанови НБУ 25, а саме:
— сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок, а сума, цо закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |