Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операції з постачання послуг із організації забезпечення утилізації відходів та у межах компетенції, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу І ПКУ для цілей оподаткуван ня платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показник ів, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерське го обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документам їй, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу І ПКУ.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996).
Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону № 996 бухгалтерський облп є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошов ий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Згідно зі статтею 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведоні облікові документи.
При цьому в бухгалтерському обліку операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми (стаття 4 Закону № 996).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпункту 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ податок на додану вартість становить 20 відс., 7 відс. бази оподаткування та додається до ціни товару/послуги.
Згідно з підпунктами «а», «б», «г» і «е» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;
вивезення товарів за межі митної території України;
послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом .
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Операції, визначені статтею 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що ш є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною у підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ (20 відсотків), яка є основною.
Операції з постачання послуг з міжнародного перевезення вантах сів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою (підпункт «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ).
При цьому для цілей застосування підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, зазначених у підпункті 186.2.1 пункту 18 5.2 статті-186 розділу V ПКУ, є місце фактичного постачання послуг, пов'язаний з рухомим майном, а саме:
а) послуг, що є допоміжними у транспортній діяльності: навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види послуг;
б) послуг із проведення експертизи та оцінки рухомого майна;
в) послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів, у тому числі з постачанням продовольчих продуктів і напоїв, призначених для споживання;
г) послуг із виконання ремонтних робіт і послуг із переробки сировині:, а також інших робіт і послуг, що пов'язані з рухомим майном.
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання зазначених у зверненні послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ встановлено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначаєтеся виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання , для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому статтею 138 розділу V ПКУ (пункт 189.4 статті 189 розділу V ПКУ).
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованім у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267.
З огляду на описану у зверненні ситуацію, резидент України - платник ПДВ (постачальник) надає іншому резиденту України (покупцю) комплексну послугу, яка для цілей оподаткування ПДВ розглядається як операція з постачання послуги із організації забезпечення утилізації відходів.
При цьому утилізація відходів фактично здійснюється за межами митної території України.
З метою надання такої послуги резидент України - платник ПДВ (постачальник) придбає (отримує) послуги із перевезення (міжнародного) і фактичної утилізації відходів у інших суб’єктів господарювання (як резидентів України, так і нерезидентів).
Щодо оподаткування ПДВ операції з постачання резидентом України -платником ПДВ (постачальником) іншому резиденту України (покупці з) послуг із організації забезпечення утилізації відходів за межами митної території України повідомляємо, що оскільки відповідно до статті 186 розділу V ПКУ місцем постачання таких послуг є митна територія України, то така операція оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.
За такою операцією резидент України - платник ПДВ (постачальник) зобов’язаний скласти податкову накладну на резидента України (покупця) і зареєструвати її в ЄРПН в установлені ПКУ терміни.
Щодо оподаткування ПДВ операції з постачання перевізником замовнику (резиденту України) послуг із міжнародного перевезення вантажів (відході з) повідомляємо, що нульова ставка, визначена підпунктом «а» підпункту 195.1,3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ, застосовується безпосередньо таким перевізником.
При цьому у випадку, якщо перевізник є резидентом України - платниксм ПДВ, то такий перевізник зобов’язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за нульовою ставкою на вартість послуг з міжнародного перевезення.
У випадку, якщо перевізник є нерезидентом України, то місцем постачанім послуги із міжнародного перевезення вантажів (відходів) є місце реєстрації її постачальника (перевізника), а тому операція з постачання такої послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Щодо оподаткування ПДВ операції з постачання нерезидент ом (постачальником) резиденту України (покупцю) послуг із утилізації відходіе за межами митної території України повідомляємо, що оскільки відповідно до статті 186 розділу V ПКУ місцем постачання таких послуг є місце фактичного їх постачання, а саме у даному випадку територія за межами митної території України, то така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Разом з цим повідомляємо, що згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Щодо правомірності укладення та оформлення цивільно-правових договорів, то порушене питання не належить до компетенції ДПС.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |