Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) розглянула лист Підприємства стосовно надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства з питань акцизного податку, та надає відповіді на порушені у зверненні питання.
Підприємство запитує:
1) Чи потребує резервуар (ємність) для зберігання пального обладнання рівнеміром-лічильником, якщо такий резервуар не є стаціонарним (встановленим на нерухомому фундаменті), і якщо так, то вказати норми з законодавства України, яка регламентує таке встановлення.
2) Чи необхідно встановлювати витратоміри - лічильники і рівнеміри-лічильники на виведені з експлуатації резервуари (ємності), і якщо так, то вказати норму з законодавства, яка регламентує таке встановлення.
До запитань 1 та 2.
Згідно з частиною 51 статті 1 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-11 ЗР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі — Закон № 481), місце зберігання пального — місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Відповідно до пп.14.1.6 п.14.1 ст.14 Кодексу, акцизний склад — це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантажешя-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, — повинні бути обладнані витратомірами лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, які зареєстровані у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Згідно з пп. 14.1.6 1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, акцизний склад пересувний — це транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів (далі — Порядок).
Порядком визначені такі поняття:
— витратомір-лічильник — законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безпосереднього вимірювання, запам’ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих трубопроводах;
— рівнемір-лічильник рівня пального у резервуарі — законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об’єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара.
— резервуар — це законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операції з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці.
Враховуючи вищевказані норми законодавства, стаціонарні резервуари (ємності) мають бути обладнані внесеними до реєстру витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу, платники акцизного податку з реалізації пального повинні зареєструвати усі свої акцизні склади. На акцизних складах мають бути встановлені витратоміри-лічильники і рівнеміри-лічильники, а саме: на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу встановлюється витратомір-лічильник, а на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі або ємності встановлюється рівнемір-лічильник.
Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у тарі виробника без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Враховуючи вищевикладене, обладнання витратомірами-лічильниками і рівнемірами-лічильниками потребують усі введені в експлуатацію резервуари або ємності.
Частиною третьою статті 5 Господарського кодексу України визначено, що суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Разом з цим до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів, фіксуючих факти здійснення господарських операцій з наведенням детального опису суті таких операцій.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |