Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) розглянула звернення щодо реалізації Товариством алкогольної напоїв суб’єктам господарювання, які не мають ліцензій на оптову та/або роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація надається з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Товариство звертається з проханням надати роз’яснення з наступних питань:
1. До якого суб’єкта господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів (до постачальника або до покупця), якщо постачальник, маючи ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями, відвантажив алкогольні напої покупцю, який не має ліцензій на оптову та/або роздрібну торгівлю алкогольними напоями?
2. Чи застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів до постачальника алкогольних напоїв, який маючи ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями, відвантажив алкогольні напої покупцю, який не має ліцензій на оптову та/або роздрібну торгівлю алкогольними напоями?
Відповідно до ст. 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ЗР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами) (далі — ЗУ № 481):
— оптова торгівля — діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання;
— роздрібна торгівля — діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування.
Згідно з пп. 14.1.212. ст. 14 Кодексу, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів — продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування.
Тобто у разі реалізації Товариством алкогольних напоїв кінцевому споживачу для його особистого некомерційного використання така операція вважається роздрібною торгівлею.
Відповідно до ст. 15 ЗУ № 481, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Варто зауважити, що відповідно до ст. 67 Господарського кодексу України (далі — ГК України) відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов’язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Згідно зі ст. 19 ГК України незаконне втручання та перешкоджання господарській діяльності суб’єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду забороняються.
Крім того, при оптовій та/або роздрібній торгівлі алкогольними напоями необхідно враховувати вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (зі змінами).
Фінансові санкції застосовуватимуться до продавця алкогольних напоїв у разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензій — 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень відповідно до вимог част. 2 ст. 17 ЗУ № 481.
Керуючись нормами чинного законодавства України, суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні провадить свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |