Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), на звернення Федерації профспілок щодо справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі — Податок), повідомляє.
Федерація профспілок повідомила, що є неприбутковою установою, відповідно до Статуту кошти і майно є колективною власністю Федерації профспілок та членських організацій.
Згідно зі Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно об’єкт нерухомості, зареєстрований за Федерацією профспілок, та у якому вона розташована, має колективну форму власності.
Федерація профспілок запитує, чи є вона платником Податку за об’єкт нерухомого майна колективної форми власності.
До звернення не надано документів, що свідчать про наявність права власності на нерухоме майно.
Особливості справляння Податку регламентовано розділом XII Кодексу.
Платниками Податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі йэго частка (пп. 266.1.1 п. 266.1, п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Кодексу).
Професійна спілка (профспілка) — добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання) (ст. 1 Закону України від 15 вересня 1999 року № 1045-ХІV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі — Закон № 1045)).
Профспілки, їх об’єднання можуть мати у власності кошти та інше майно, необхідне для здійснення їх статутної діяльності. Право власності профспілок, їх об’єднань виникає на підставі:
— придбання майна за рахунок членських внесків, інших власних коштів, пожертвувань громадян, підприємств, установ та організацій або на інших підставах, не заборонених законодавством;
— передачі їм у власність коштів та іншого майна засновниками, членами профспілки, державними органами або органами місцевого самоврядування (ст. 34 Закону № 1045).
Право власності об’єднань громадян реалізують їх вищі статутні органи управління в порядку, передбаченому законом та статутними документами (п. 2 ст.112 Господарського кодексу України).
Основу правового режиму майна суб’єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права — право господарського відання, право оперативного управління (п. 1 ст. 33 Господарського кодексу України).
Майно, що використовується у господарській діяльності, може перебувати у спільній власності двох або більше власників (п. 2 ст. 134 Господарського кодексу України).
Майновий стан суб’єкта господарювання визначається сукупністю належних йому майнових прав та майнових зобов’язань, що відображається у бухгалтерському обліку його господарської діяльності відповідно до вимог закону (п. 1 ст. 145 Господарського кодексу України).
Як зазначила Федерація профспілок, зареєстрований за нею об’єкт нерухомості має колективну форму власності, тобто правовий режим об’єкта нерухомості — право власності.
Отже, Федерація профспілок є платником Податку за належне їй нерухоме майно, у якому вона розташована.
Стосовно об’єктів нерухомості неприбуткових установ та організацій, та пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Кодексу передбачено звільнення від сплати Податку для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності установ та організацій, створених органами державної влади та місцевого самоврядування, а також для окремих об’єктів нежитлової нерухомості, що знаходяться на балансі неприбуткових установ та організацій.
Кодексом не передбачено звільнення від сплати Податку за об’єкти, що знаходяться у власності професійних спілок.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |