Головне управління ДПС у Київській області розглянувши Ваш запит від.... на виконання вимог статті 52 Податкового кодексу України від 02.12.20 0 № 2755-VІ, із змінами та доповненнями, (далі — Податковий кодекс), надає індивідуальну податкову консультацію з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичною особою-підприємцем при продажу товарів (технічно складних побутових) через мережу інтернет.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 265).
Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарсьсі одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Статтею 2 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадською харчування та послуг» із змінами і доповненнями (далі — Закон № 265) визначено, що розрахункова операція — це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) — оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Розрахунковий документ — документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом № 265, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій (далі — РРО) або заповнений вручну.
Відповідно до п. 2 ст.13 Закону України від 03 вересня 2015 року № 675-VIII «Про електронну комерцію» способи, строки та порядок розрахунків у сфері електронної комерції визначаються в електронному договорі з урахуванням вимог законодавства України.
Відповідно до пп.14 п.1 ст.З Закону України від 03 вересня 2015 року № 675-VІІІ «Про електрону комерцію» (далі — Закон № 675) встановлено, що реалізація товару дистанційним способом — укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному Законом № 675, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв’язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору.
Відповідно до п. 2 ст. 13 Закону України від 03 вересня 2015 року № 675-VIII «Про електронну комерцію» способи, строки та порядок розрахунків у сфері електронної комерції визначаються в електронному договорі з урахуванням вимог законодавства України.
Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні у національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22 визначено, що безготівкові розрахунки — це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, внесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.
Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
При здійсненні розрахунків у безготівковій формі через установи банку реєстратор розрахункових операцій не застосовується.
Доставка товарів, придбаних при продажу товарів за допомогою мережі Інтернет у разі проведення розрахунків платіжними картками може здійснюватися, зокрема поштою та, як власною кур’єрською службою, так і сторонньою кур’єрською організацією за договором з продавцем.
У випадку продажу товарів, на які встановлені гарантійні терміни обов’язково надається технічний паспорт чи інший документ, що його замінює, у яких обов’язково робиться відмітка про дату продажу та найменування суб’єкта господарювання, яка завіряється штампом (печаткою) і підписом суб’єкта господарювання.
Щодо необхідності застосування РРО у випадку, якщо покупці будуть передавати гроші за товар, що був замовлений на сайті продавця-ФОП, посередникові на підставі укладеного продавця-ФОП посередницького договсру, під час відвантаження товару посередникові, за умови переходу права власності на товар до посередника, розрахунки продавця-ФОП з посередником за вищезазначений товар будуть вважатися безготівковими та проводяться без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Якщо право власності на товар не переходить до посередника, а посередник здійснює лише доставку даного товару покупцю за умови передплати, аналогічно, як у разі доставки товару поштою: продавець під час продажу товарів повинен забезпечити доставку покупцю раніше роздрукованого розрахункового документа (чека з РРО) разом із придбаним товаром.
У разі якщо покупець, використовуючи мережу Інтернет, замовив товар і розрахунок за нього (передплата) була здійснена із застосуванням платіжних карт Visa, MasterCard, LiqPay та інших — реєстратори розрахункових операцій застосовуються, а розрахунковий документ в такому випадку надаєтеся (надсилається) споживачу разом із товаром.
Враховуючи вищевикладене, ФОП — платник єдиного податку II групи може здійснювати торгівлю технічно складними побутовими товарами чеэез мережу інтернет, перебуваючи на спрощеній або загальній системах оподаткування без застосування РРО, у разі якщо здійснення розрахунків при продажу товару, а саме: операції із оплати покупцями рахунків за товари продавця — ФОП, що згенеровані дистанційним способом (на сайті ФОП) та здійснені без застосування платіжних карток через банківські установи, в інших випадках застосування РРО є обов’язковим відповідно до ст.3 ЗУ №265.
Відповідь надано виходячи із загальних вимог чинного законодавства та за наявної інформації Вашого письмового запиту.
Згідно пункту 52.2 статті 52 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |