Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), з урахуванням висновків суду, надає нову індивідуальну податкову консультацію щодо питань представництва інтересів юридичної особи у суді фізичною особою, яка провадить незалежну адвокатську діяльність, у випадку якщо така особа є найманим працівником у цієї юридичної особи на посаді юрисконсульта.
Статтею 129 і Конституції України визначено, що судове рішення є обов’язковим до виконання.
Водночас ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові засади організації діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України від 05 липня 2012 року № 5076 „Про адвокатуру та адвокатську діяльність” (далі — Закон № 5076), п. 2 ст. 1 якого визначено, що адвокатська діяльність — це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Згідно з підпунктом 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Кодексу незалежна професійна діяльність — це діяльність адвокатів, за умови, що такий адвокат не є працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.
Порядок оподаткування доходів отриманих від незалежної професійної діяльності, ведення обліку доходів та витрат, ставки податку, подання звітності визначено у ст. 178 Кодексу.
Відповідно до част. першої ст. 26 Закону № 5076 адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Згідно з п. 4 част. першої ст.1 Закону № 5076 договір про надання правової допомоги — домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво, або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Надання правової допомоги, зокрема, здійснення представництва інтересів юридичної особи в судах особою, яка має свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, здійснюється відповідно до вимог Закону № 5076 та процесуальних законів.
Водночас, чинне законодавство України не передбачає для особи, яка має свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, заборони працювати за трудовим договором.
Отже, представництво інтересів юридичної особи в судах особою, яка має свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, можливе виключно на підставі договору про надання правової допомоги у відповідності до вимог Закону № 5076.
Разом з тим повідомляємо, що відповідно до Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Міністерство соціальної політики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері трудових відносин.
Зауважуємо, що згідно з положеннями ст. 52 Кодексу ця консультація, надана з урахуванням висновків суду, має індивідуальний характер та може застосовуватися виключно платником податків, якому цю консультацію надаю.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |