Головне управління ДПС у м. Києві відповідно до статті 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-ІV зі змінами та доповненнями (далі — Кодекс) розглянуло Ваше звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо порядку переходу фізичної особи - підприємця, який знаходиться на загальній системі оподаткування, на спрощену систему оподаткування платником єдиного податку третьої групи та в межах компетенції повідомляє.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 розділу XIV Кодексу.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності є особливим механізмом справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (пункт 291.2 статті 291 Кодексу).
Фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку визначеному цією главою (пункт 291.3 статті 291 Кодексу).
Пунктом 291.4 статті 291 Кодексу встановлено критерії, згідно яких визначено розподіл суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, на відповідні групи платники єдиного податку.
Так, згідно з підпунктом 3 підпункту 291.4 статті 291 Кодексу, до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи - підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
— не використовують працю найманих осіб або кількість найманих осіб не обмежена;
— обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.
Для третьої групи платників єдиного податку загальні відсоткові ставки єдиного податку встановлюються у розмірі:
1) 3 відсотки доходу — у разі сплати податку на додану вартість згідно Кодексу;
2) 5 відсотків доходу — у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (пункт 293.3 статті 293 Кодексу).
Підпунктом 291.5 статті 291 Кодексу визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі — заява) (абзац перший підпункту 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Кодексу).
Сплата єдиного податку платниками першої - третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси (пункт 295.4 статті 295 Кодексу).
Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі (пункт 45.1 статті 45 Кодексу).
Тобто, фізичною особою - підприємцем заява подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси.
Згідно з абзацами другим - шостим підпункту 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Кодексу заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Кодексом, в один з таких способів:
1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством;
4) державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог пункту 291.5 статті 291 Кодексу, Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
У заяві зазначаються обов’язкові відомості, визначені у пункті 298.3 статті 298 Кодексу.
Відповідно до підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Кодексу суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.
Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 Кодексу.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV Кодексу.
Додатково інформуємо, що для платників податків на базі Інформаційно-довідкового департаменту ДПС України працює Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, за допомогою якого можна отримати роз’яснення з питань податкового та валютного законодавства за єдиним багатоканальним телефонним номером 0-800-501-007.
Інформаційно-довідкові послуги надаються щоденно з 8-00 до 20-00 години, крім суботи та неділі.
Дзвінки безкоштовні.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |