X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.11.2019 р. № 1488/ІПК/08-01-04-03-16

ГУ ДПС у Запорізькій області на запит Товариства щодо сплати плати за землю (далі Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі  Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало про власну нежитлову нерухомість, розташовану на земельних ділянках (далі  Ділянки), право власності та/або право користування на які не оформлено, та запитує про наявність у нього обов’язку із справляння Плати.

Товариством не надано інформації про вжиття ним заходів щодо формування Ділянок, як об’єктів цивільних відносин, відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України (далі Земельний кодекс), та щодо можливості набуття ним права власності або користування земельною ділянкою на умовах оренди, передбаченого ст. 120 Земельного кодексу.

Сплата земельного податку здійснюється власниками земельних ділянок та постійними землекористувачами (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу)  суб’єктами, які згідно з рішеннями органів місцевого самоврядування набули прав власності або постійного користування на сформовані Ділянки (у значенні ст. 79-1 Земельного кодексу).

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Кодексу).
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 Кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або право користування Ділянкою.

Питання визначення податкових зобов’язань у суб’єктів земельних відносин, які використовують Ділянки без належного оформлення прав власності або користування, викладені в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерстві фінансів України від 06.07.2018 № 602.

Оскільки обов’язок із декларування Плати у власників Ділянок та/ або землекористувачів настає з дня виникнення права власності або права користування Ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу), то у Юридичної особи не виникає обов’язок з декларування Плати за Ділянки, право на які ним не оформлено.

Водночас використання Ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства.

Разом з тим необхідно звернути увагу на наявну судову практику стягнення на користь органів місцевого самоврядування плати за використання Ділянок у належному розмірі у випадках використання безпідставно набутої Ділянки.

Зокрема суб’єктів, які, порушуючи ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу, використовують безпідставно набуті Ділянки, постановами Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015, а також від 30.11.2016 зобов’язано компенсувати завдану власнику Ділянки майнову шкоду (ст.ст. 166, 1167 Цивільного кодексу України) у формі неотриманої орендної плати за Ділянки державної або комунальної власності.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).