Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі — Рентна плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що набуло права користування ділянками надр для видобування обсягів підземної води на підставі спеціального дозволу на користування надрами від 18.10.2006 (далі — Дозвіл), державна експертиза запасів корисних копалин якої затверджена протоколом Державної комісії по запасах корисних копалин від 29.09.1971 (далі — Експертиза) із затвердженням відповідних техніко-технологічних та фінансово-економічних кондицій видобування та коефіцієнта рентабельності господарської діяльності (далі — Коефіцієнт).
Товариство запитує про величину Коефіцієнта, яка у випадку не виконання повторної Експертизи має застосовуватися ним для обчислення бази оподаткування Рентною платою.
Базою оподаткування Рентною платою є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки та обчислюється за більшою з таких величин вартості: фактичної ціни реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства; розрахункової вартості відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства (п. 252.6 ст. 252 Кодексу).
Порядок обчислення бази оподаткування Рентною платою за розрахунковою вартістю, з урахуванням Коефіцієнта, розмір якого обчислюється відповідно до Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1997 року № 432 (далі — Класифікація), зокрема, передбачає, що гірничі підприємства, які порушили строк регулярної повторної геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр, обчислюють податкові зобов’язання із застосуванням Коефіцієнта, що дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України (п. 252.16 ст. 252 Кодексу).
При цьому в результаті припинення дії норми п. 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 № 865 (далі — Положення), щодо тривалості періодичних геолого-економічних оцінок умов провадження господарської діяльності гірничих підприємств, чинною залишається норма п. 19 Положення щодо виконання повторної оцінки у разі істотної зміни умов провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин на ділянці надр.
Повторна експертиза проводиться на родовищах, запаси корисних копалин яких уже затверджувалися ДКЗ раніше, але в результаті подальших геологорозвідувальних робіт, експлуатації чи зміни вимог стандартів їх кількість істотно змінилася.
Оскільки техніко-технологічні та фінансово-економічні кондиції на мінеральну сировину, наданої у користування Товариству ділянки надр, затверджені Експертизою у 1971 році, можуть не відповідати існуючим на сьогодні кількісним та якісним показникам запасів корисних копалин родовища, то Товариству з метою коректного визначення фінансово-економічних кондицій, які застосовуються для обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати, необхідно уточнити та затвердити всі параметри Кондицій, у тому числі за процедурою повторної Експертизи запасів корисних копалин ділянки надр.
Таким чином Товариству до виправлення зазначеного порушення необхідно обчислювати податкові зобов’язання з Рентної плати із застосуванням Коефіцієнта, що дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України.
Податкова консультація відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |