Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з безоплатної передачі нежитлового приміщення та автотранспортних засобів з балансу однієї юридичної особи на балансі іншої юридичної особи за рішенням міської ради та, керуючись статтею 52 розділ) II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 12 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Відповідно до підпункту 14.1.244 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу товари - це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1. 91 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу). При цьому продаж (реалізація) товарі в це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.203 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Згідно з підпунктом 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу безоплатно надані товари, роботи, послуги:
товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;
роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості;
товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.
Згідно з підпунктом 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.
При цьому норми підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень, та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб'єкти операції платниками податку.
Разом з тим, пунктом 197.5 статті 197 розділу V Кодексу передбачено, що звільнення від оподаткування, передбачене пунктом 197.1 статті 197 розділу V Кодексу, не поширюється на операції з підакцизними товарами, зазначеними в розділі VI Кодексу.
Таким чином, на операцію з безоплатної передачі легкового автомобіля пільга з оподаткування ПДВ не поширюється.
Отже, операція з безоплатної передачі автотранспортних засобів з балансу однієї юридичної особи на баланс іншої юридичної особи (зокрема, комунального підприємства) за рішенням міської ради є об'єктом оподаткування ПДВ, оподатковується у загальновстановленому порядку, виходячи із бази оподаткування ПДВ, визначеної пунктом 188.1 статті 188 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів (робіт/послуг) не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).
Таким чином, за такою операцією з безоплатної передачі автотранспортного засобу платник податку зобов’язаний скласти дві податкові накладні та зареєструвати їх в Єдиному реєстрі податкових накладних: одну - на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання (така податкова накладна надається отримувачу товарів/послуг), другу - на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/ балансової (залишкової) вартості/звичайної ціни над фактичною ціною (така податкова накладна залишається у постачальника товарів/послуг).
Операція з безоплатної передачі нежитлового приміщення з балансу однієї юридичної особи на баланс іншої юридичної особи - бюджетної установи за рішенням міської ради у разі дотримання платником необхідних визначених уїм ов для застосування пільги згідно з підпунктом 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу звільняється від оподаткування ПДВ.
Водночас платник податку, який здійснює безоплатну передачу нежитлового приміщення, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу, зобов'язаний згідно з підпунктом «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), які були використані у таких звільнених від оподаткування ПДВ операціях.
Вказане стосується порядку оподаткування ПДВ операцій з безоплатної передачі об’єктів на баланс як платників, так і неплатників ПДВ.
Слід зазначити, що статтею 36 розділу І Кодексу встановлено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |