Головне управління ДПС у Львівській області розглянуло звернення Товариства щодо необхідності реєстрації платником акцизного податку та розпорядником акцизного складу, з якого відбувається реалізація підакцизних товарів у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним для реалізації товару у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), ліцензії на зберігання пального, та відповідно до положень статті 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 - VI, із змінами та доповненнями, (далі — Кодекс) в межах компетенції повідомляє.
Підприємство імпортує, зберігає і реалізує мастильні матеріали (оливи моторні, оливи промислові, автохімію канадського виробництва, автомобільні присадки, інший товар з кодом УКТ ЗЕД 3811900000) виключно в оригінальній споживчій тарі ємністю до 5 л зі складу підприємства суб’єктам роздрібної та/або оптової торгівлі, кінцевим споживачам.
Питання :
1. Якщо Товариство не здійснює зберігання та реалізацію іншого підакцизного пального, крім пального у споживчій тарі, ємністю до 5 літрів(включно) і не є його виробником, але отримує таке пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) у обсягах менше 1000 куб.м, чи необхідно йому реєструватись платником акцизного податку?
2. Чи є підприємство розпорядником акцизного складу?
3. Чи потрібно Підприємству оформлювати відповідну ліцензію на зберігання пального ?
4. Чи необхідно підприємству отримувати ліцензію на оптову торгівлю пальним, якщо зберігання та реалізація такого пального здійснюється у споживчій тарі до 5 літрів (включно) зі складу підприємства?
Щодо необхідності реєстрації платником акцизного податку та розпорядником акцизного складу
У випадку, ввезення суб'єктом господарювання пального на митну територію України, такий суб'єкт відповідно до пп. 212.1.2 п. 212.1 ст. 212 Кодексу і є платником акцизного податку, та згідно з пп. 222.2.1 п. 222.2 ст. 222 Кодексу сплачує акцизний податок до або в день подання митної декларації.
При реалізації пального на митній території України слід враховувати, що з 01.07.2019 змінено визначення терміну «реалізація пального», яке розповсюджено також і на спирт етиловий, відповідно до якого не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) на митній території України пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (пп. 14.1.212 п. 14.1 ст 14 Кодексу).
Наслідком зміни визначення терміну «реалізація пального» є зміна кола платників акцизного податку з реалізації пального.
Платником акцизного податку є, зокрема:
— особа - суб'єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (пп. 212.1.2 п. 212.1 ст. 212 Кодексу);
— особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Отже, при ввезенні з 01 липня 2019 року на митну територію України пального виключно у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) виникає зобов'язання сплати акцизного податку, а при подальшій його реалізації у такій тарі, суб'єкт господарювання не здійснює операції з реалізації пального в розумінні пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, відповідно, не є платником акцизного податку з реалізації пального, у суб'єкта господарювання відсутній обов'язок складати акцизні накладні при здійсненні таких операцій.
Такий суб'єкт господарювання не є розпорядником акцизного складу і в нього не виникає зобов'язання реєструвати акцизні склади.
Щодо необхідності отримання ліцензії на право зберігання пального та оптової торгівлі пальним
Законом № 2628 внесено зміни до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі — Закон № 481), зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Зазначені зміни набули чинності з 01 липня 2019 року.
Відповідно до ст. 1 Закону № 481 оптова торгівля пальним — діяльність з придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам.
зберігання пального — діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.
місце зберігання пального — місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Термін «пальне» в Законі № 481 вживається у значенні, наведеному в Податковому кодексі України.
Відповідно до частини першої ст. 15 Закону № 481 оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
Суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним — одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.
Ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:
— підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
— підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;
— суб'єктами господарювання для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.
Таким чином, для оптової торгівлі пальним у розумінні Закону № 481, Підприємству необхідно отримати відповідну ліцензію на кожне місце оптової торгівлі пальним.
Порядок видачі, призупинення, анулювання ліцензій на право зберігання пального, оптову та роздрібну торгівлю пальним визначено ст. 15 Закону № 481.
Частиною третьою статті 5 Господарського кодексу України визначено, що суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |